Przez wiele lat kokos był dla nas czymś niesamowicie egzotycznym i raczej niedostępnym. Zobaczyć go mogliśmy na filmach, pocztówkach lub ewentualnie wyjeżdżając za granicę. Od czasu do czasu w sklepach znaleźć można całe kokosy. Ale można go spożywać nie tylko świeżego, ale także w innych, przetworzonych formach. od kilku lat prawdziwą furorę robi olej kokosowy. Czy na pewno jest taki zdrowy i jakimi właściwościami może się poszczycić?

Zdrowy czy nie?

[caption id="attachment_6713" align="alignleft" width="300"]olej kokosowy Olej kokosowy to prawdziwy cud natury[/caption] Olej kokosowy jest podstawowym tłuszczem roślinnym stosowanym w państwach tropikalnych. Sama palma kokosowa nazywana jest przez nich ?drzewem życia?. Skoro więc kokos, a więc także olej kokosowy są prawdziwymi dawcami życia, to czy można w ogóle coś mu zarzucić? I tak, i nie - wszystko zależy od tego jaki olej wybierzemy, ponieważ jak się okazuje, olej olejowi nierówny. Olej kokosowy występuje w dwóch różnych formach - rafinowanym i nierafinowanym. Rafinowany olej kokosowy przetwarzany jest w wysokich temperaturach, posiada dłuższą datę spożycia, ale w trakcie jego obróbki traconych jest wiele cennych składników i właściwości. ?Zdrowym? olejem kokosowym jest olej nierafinowany, tłoczony na zimno.

Bomba witamin

Nierafinowany olej kokosowy to prawdziwa bomba witaminowa - zawiera w sobie aminokwasy, witaminy E, B i C, a także liczne minerały, takie jak magnez, wapń, sód, potas, fosfor. Jest to tłuszcz niezwykle łatwo trawiony przez nasz organizm, zwiększa energię i przyspiesza metabolizm. Olej kokosowy zalecany jest przez dietetyków osobom, które pragną schudnąć. Z jednej strony jest niesamowicie syty, sprawia, że przez długi czas nie chce nam się znowu jeść. Z drugiej jest tak energetyczny, że przyspiesza nasz metabolizm, dzięki czemu spalamy tkankę tłuszczową. Co więcej, posiada on świetne właściwości oczyszczające, usuwa wszelkie zalegające złogi z jelit i usuwa toksyny. Kompleksowe usługi dla wszystkich zainteresowanych zrzuceniem paru kilogramów. Olej kokosowy jest również genialnym źródłem kwasu laurynowego, który jest podstawą naszej odporności. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy szukają sposobu na jej wzmocnienie w okresie jesienno-zimowym. Olej kokosowy świetnie sprawdzi się w naszej kuchni. Nie jełczeje i dobrze znosi wysokie temperatury. Najlepiej przechowywać go w ciemnym miejscu. Używać możemy go nie tylko do smażenia, ale także gotowania, pieczenia czy grillowania. Jest ciekawym zamiennikiem innych tłuszczów roślinnych i na pewno warto choć raz na jakiś czas użyć go jako ich zamiennika.