Nie  w Nowym Jorku, czy w Los Angeles, ale właśnie w stolicy pogrążonej w kryzysie Irlandii powstało pierwsze na świecie w pełni ekologiczne centrum konferencyjne.

Budynek, bez zbędnego udziwniania, nazwano Dublin Conference Center (DCC). Powstałe nad brzegiem rzeki centrum może pomieścić 8000 osób, jednak nie pojemność jest jego cechą szczególną. Zastosowanie licznych technologii zmniejszających zużycie energii pozwala nam nazwać DCC pierwszym na świecie centrum konferencyjnym o zerowej emisji  CO2.

Już na etapie projektowania postanowiono zadbać o środowisko. Wybrana przez architektów pionowa orientacja budynku znacząco zmniejsza koszty ogrzewania. Natomiast podczas budowy korzystano ze specjalnego betonu, którego użycie pozwala zredukować emisję CO2 w procesie stawiania budynku.

Jednak to co czyni CCD na prawdę ekologicznym to zaawansowane systemy zarządzania zużyciem energii. System IBAS monitoruje i zarządza prądożernością budynku w czasie rzeczywistym. Pakiet ERV dba o jakość powietrza wewnątrz budynku, odzyskując jednocześnie energię z ulatującego na zewnątrz powietrza i pary wodnej. I wreszcie najciekawszy system ISTU, który chłodzi budynek za pomocą lodu wyprodukowanego w momentach gdy ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną jest niewielkie.

Wszystko to sprawia, ze budynek spełnia rygorystyczne normy certyfikatu IOC 14001.

źródło: inhabitat