Yi Ciu - pracująca na uniwersytecie Stanford specjalistka od badań materiałowych i inżynierii opracowała tanią, szybką, niezawodną i dokładną metodę uzdatniania wody, opierającą się na elektrowstrząsach.

Uzdatnianie wody w kosmosie

Filtr, który odpowiada za oczyszczenie wody składa się z 3 głównych składników. Bazę dla bardziej zaawansowanych technologii tworzy bawełna. Przeplatana jest ona mikrowłóknami srebra - pierwiastka znanego od lat ze swych antybakteryjnych właściwości. Całości zaś dopełniają węglowe nanorurki, których celem jest poprawnie przewodnictwa elektrycznego filtra, gdyż to właśnie prąd odgrywa kluczowa rolę w uzdatnianiu wody.

Woda dla 3. świata

Po godzinach żmudnych badań naukowcy ustalili, że już napięcie tak małe jak 20 voltów jest mordercze dla bakterii. Testy przeprowadzano na wodzie zawierającej pałeczki E. coli. Filtrując ją z prędkością litra na godzinę udało się zabić 98% bakterii. Co ważne, dzięki temu, że pory filtra są znacznie większe od bakterii, jest on praktycznie nie do zatkania.

Obecnie naukowcy sprawdzają czy metoda jest równie efektywna w eliminowaniu innych rodzajów bakterii, oraz czy cząsteczki srebra i nanorurek, pozostałe w oczyszczonej wodzie nie są groźne.

źródło: gizmag