Jedni walczą o rekordy na bieżni, inni na skoczni, czy w basenie. Jest jednak grupa osób, które swoje rekordowe osiągnięcia ustanawiają przed monitorem. Z pewnością do tej grupy zaliczają się naukowcy, którzy pobili właśnie rekord transferu danych, przesyłając je z niebotyczną wręcz prędkością 186 Gbps!

Rekordowy transfer odbył się na linii University of Victoria Computing Centre - Washington State Convention Center (Seattle). Dane przebyły zatem odległość 212 km. Do ich przesyłu użyto oczywiście światłowodu. Poprzedni rekord ustanowiony przez tą samą ekipę w 2009 r wynosił "jedynie" 88 Gbps.

Nowi-starzy rekordziści mają nadzieję, że opracowana przez nich technologia przyczyni się do wzrostu przepustowości kabli światłowodowych z obecnych 1 Gbps do nawet 100 Gbps. Usprawnienie to ma w przyszłości pozwolić m.in. naukowcom na całym świecie na korzystanie z rezultatów eksperymentów prowadzonych w Wielki Zderzaczu Hadronów. A wszystko to by przybliżyć ludzkość do rozwiązania zagadki początków wszechświata (choć mówiąc szczerze nie pogardziłbym takim łączem w domu).

źródło: gizmag