Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób przestawiło się na pracę zdalną. Warto jednak wiedzieć, że od lat zdalnie pracuje tysiące Polaków, zarabiając przy tym duże pieniądze. To freelancerzy.

W Polsce niemal połowa freelancerów utrzymuje się tylko z pracy zdalnej. To oznacza, że można w ten sposób bez problemu zarobić. Mało tego, wielu freelancerów wykonuje pracę także dla zagranicznych zleceniodawców, a część zdalnych specjalistów pracuje tylko dla firm spoza Polski. Oczywiście taka forma pracy ma swoje wady, ale niewątpliwie ma jeszcze większe zalety. W przeciwnym razie nie byłoby tak wielu chętnych osób do zdalnej pracy na własny rachunek. 

Kim jest freelancer i jakie zajęcia wykonuje?

Freelancer bywa nazywany również wolnym strzelcem. To osoba, która dla zleceniodawcy wykonuje określoną pracę. W rzeczywistości freelancing to zupełnie inny sposób pracy niż jej wykonywanie na etacie. Freelancer ma więcej swobody i sam decyduje, z kim będzie współpracował. Freelancing występuje w wielu branżach. Najwięcej freelancerów można spotkać w IT, ale nie tylko. Wielu tłumaczy, korektorów, dziennikarzy, fotografów, szkoleniowców czy copywriterów jest freelancerami.

Jak dać się znaleźć w internecie?

Aby freelancer mógł dobrze zarabiać, musi zdobywać zlecenia. Zanim do tego przejdziemy, warto podkreślić, że freelancer musi także dać się znaleźć w internecie. Do tego potrzebna jest własna strona internetowa. Jej uruchomienie nie jest na szczęście skomplikowane. Trzeba wykupić domenę, hosting i najlepiej również certyfikat SSL. Można to nabyć w pakiecie u dobrych dostawców usług internetowych (np. Domeny.pl). Potrzebne będą jeszcze pliki strony. Można zamówić jej wykonanie, skorzystać z gotowego CMS-u, ale najszybsze i najłatwiejsze rozwiązanie to kreator stron www proponowany przez niektóre firmy hostingowe. Oczywiście własną stronę trzeba promować na branżowych portalach i w mediach społecznościowych.  

Gdzie szukać zleceń?

Bez zleceń nie ma zarobku. To powtarza sobie każdy freelancer. Zdobywanie zleceń to ważna część tej pracy. Gdzie szukać zatem zleceń? W internecie można znaleźć bardzo wiele portali ze zleceniami dla freelancerów. To zarówno serwisy polskie, jak i zagraniczne. Niektóre z nich specjalizują się w konkretnych branżach (np. IT). Tam należy szukać, gdy dopiero rozpoczynamy naszą działalność. Z czasem jednak lepiej przejść na zlecenia z poleceń klientów i bazować także na zleceniodawcach, którzy sami nas znaleźli (do tego właśnie potrzebna jest własna strona www). Warto także założyć profil w portalu dla profesjonalistów LinkedIn. Dlaczego należy z czasem odejść od portali ze zleceniami na rzecz innego sposobu zdobywania klientów? Chodzi po prostu o wysokość stawek. Zdecydowanie lepiej zapłaci nam klient, do którego sami się zgłosiliśmy z propozycją wykonania pracy, niż osoba ją zlecająca przez portal ogłoszeniowy.

Chociaż praca freelancera nie jest łatwa, to jednak daje dużo swobody i satysfakcji. Nic dziwnego, że wiele osób przechodzi co roku na freelancing.