Jeśli chcesz się uniezależnić od dość ogólnych, telewizyjnych lub internetowych prognoz pogody, możesz zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt do monitorowania pogody, przeznaczony do zastosowań indywidualnych. Domowa stacja pogody to urządzenie proste w obsłudze, zapewniające możliwość bieżącego monitorowania aktualnej wartości temperatury wewnątrz lub na zewnątrz domu, kontrolowania wartości ciśnienia atmosferycznego czy poziomu wilgotności powietrza.

Czy warto zaopatrzyć się w domową stację pogody?

Jedną z podstawowych zalet tego typu sprzętu jest podawanie aktualnych danych w zakresie wartości temperatury, poziomu ciśnienia atmosferycznego czy wilgotności powietrza dla wybranego obszaru. O ile telewizyjne prognozy pogody pokazują przybliżone wartości wspomnianych parametrów dla dość dużego obszaru, o tyle domowa stacja pogody pokazuje, jaka jest ich rzeczywista i aktualna wartość wewnątrz domu, ewentualnie jaka jest ich wartość na zewnątrz budynku, w którym mieszkasz lub pracujesz. Innymi słowy, domowa stacja pogody pokazuje, jak kształtują się podstawowe parametry opisujące pogodę w Twoim bezpośrednim otoczeniu. Jeśli zatem lubisz wiedzieć, jaka jest aktualna temperatura powietrza, czy poziom ciśnienia rośnie, czy spada, zakup domowej stacji pogody będzie strzałem w dziesiątkę.

Rodzaje domowych stacji pogodowych

W sprzedaży znajdziesz wiele różnych urządzeń przeznaczonych do monitorowania pogody. Najprostsze z nich to oczywiście termometry zewnętrze, które umieszcza się za oknem domu, najlepiej w miejscu zacienionym, tak by podawały aktualną wartość zewnętrznej temperatury powietrza. Na rynku znaleźć można również bardziej rozbudowane stacje robocze, czyli wspomniane już wcześniej stacje pogody. Urządzenia tego typu, prócz termometru, zwykle wyposażone są również w barometr ? przyrząd do mierzenia ciśnienia atmosferycznego i w higrometr ? urządzenie do mierzenia wilgotności powietrza. Wiele nowoczesnych, elektronicznych stacji do monitoringu pogody wyposażonych jest również w kalendarz i zegar z funkcją alarmu. Elektroniczna stacja pogody najczęściej składa się z urządzenia bazowego, które ustawia się wewnątrz mieszkania i z dodatkowego detektora pogodowego, który należy umieścić na zewnątrz budynku, najlepiej w miejscu osłoniętym od słońca (od północy). Urządzenie bazowe łączy się z zewnętrznym detektorem bezprzewodowo lub przewodowo. Na urządzeniu bazowym wyświetlane są aktualne dane dotyczące temperatury, ciśnienia, ewentualnie wilgotności powietrza na zewnątrz i wewnątrz mieszkania/domu.