Wczasy na greckich wyspach od lat cieszą się ogromną popularnością, a biura podróży mają dla turystów coraz ciekawsze oferty wypoczynku w tej części świata. W turystycznych katalogach nazwa wyspy Skiathos pojawia się coraz częściej, co nikogo dziwić nie powinno. Wszak atrakcji tu nie brakuje, a piękna sceneria i dobre warunki do wypoczynku są dodatkowym walorem tego niezwykłego miejsca. Wydaje się, że na wzrost sławy Skiathos miał znaczny wpływ musical Mamma Mia, który kręcony był właśnie tutaj. Śledząc perypetie jego bohaterów, cały świat miał okazję zobaczyć piękno tej wyspy, położonej na Morzu Egejskim. I do dziś, w kinie letnim na wyspie możemy wracać do tego seansu, śpiewając piosenki Abby razem z pozostałymi widzami i lokalnymi mieszkańcami, przyjaźnie nastawionymi do turystów. Ale do rzeczy ? dlaczego wycieczki na Skiathos sprzedają się tak dobrze?

Królestwo złotych piasków i błękitnej wody

Grecja, Skiathos

Przede wszystkim na niewielkiej powierzchni tej wyspy znajduje się aż 60 plaż. I są to głównie złote, szerokie plaże, wiele z nich z płytką wodą idealną dla najmłodszych. Na część z nich można dostać się tylko od strony morza, za pomocą taksówki wodnej i to je wybierają miłośnicy bardziej kameralnych klimatów, którzy chcą uciec od tłumów. Plaże na Skiathos są w większości bardzo dobrze wyposażone w niezbędną infrastrukturę, wokół znajdują się liczne kawiarnie i bary, a przy niektórych funkcjonują wypożyczalnie sprzętu plażowego i do sportów wodnych. Przejrzyste wody wokół wyspy idealnie nadają się do nurkowania, śmiało można uprawiać tam również kitesurfing, windsurfing czy żeglarstwo. Pozostałe informacje na temat zwiedzania tej części Grecji możemy odnaleźć na stronie: https://www.qtravel.pl/gdzie-wyjechac/grecja/skiathos.

Najciekawsze zabytki Skiathos

Myli się ten, kto myśli, że Skiathos to wyłącznie morze i piach. Na wyspie nie brakuje ciekawych zabytków. Szczególnie polecany do odwiedzenia jest XVIII-wieczny klasztor Evangelistria oraz Panaghia Kounistra, upamiętniający cud związany z ikoną na której część go nazwano. Skoro mowa o miejscach kultu, nie można zapomnieć o Cerkwi Świętego Mikołaja. Po wejściu tam ujrzymy jeden z najlepszych widoków w mieście. Wartym zobaczenia miejscem jest również Stary Port i znajdujący się tam, otoczony kilkusetletnim murem Półwysep Bourtzi, z którego roztacza się piękny widok. Nowy port jest z kolei miejscem, gdzie toczy się życie wyspy ? znajdziemy tam mnóstwo sklepów, restauracji, punktów z ofertami dla turystów. Stare Miasto Skiathos także jest pełne uroku. Warto zapuścić się w głąb jego wąskich uliczek, gdzie niemal okiennica w okiennice stoją charakterystyczne dla Grecji białe domu.

Rejs dookoła wyspy i jeszcze dalej

Będąc na Skiathos warto skorzystać także z wycieczki statkiem lub łódką wokół wyspy. Taki rejs trwa czasem cały dzień i pozwala zobaczyć malownicze klify na północy wyspy, jedną z najpiękniejszych plaż ? Lalarię, wpłynąć do Błękitnych Jaskiń, zjeść obiad w jednej z tawern, a być może zajrzeć także do sąsiadów z wyspy Skopelos lub Alonissos. Podczas rejsu szczęściarzom towarzyszą także delfiny wynurzające się z wody.

Skiathos jest jednym z tych miejsc, które równie dobrze nadają się na romantyczne wakacje we dwoje, jak i na wyjazd z całą rodziną, czy samotną eskapadę. Każdy jest w stanie znaleźć tu coś dla siebie, coś co go zauroczy i sprawi, że zechce tam wracać.