5 lat - tyle czasu zajęła budowa najwyższego obecnie budynku Burj Khalifa (828 m). Chińczycy nie byliby oczywiście sobą gdyby nie postanowili tego rekordu pobić. O ile jednak wysokość projektowanego budynku - Sky City (838 m) będzie jedynie o 10 m większa, o tyle planowany czas budowy - 90 dni wprawia w osłupienie.

Chińska firma Broad Sustainable Building (BSB) chce ukończyć budowę tak szybko stosując prefabrykaty. 95% użytych w budowie elementów zostanie zmontowanych w fabryce. Wieżowiec stanie w chińskim mieście Changsha, stolicy prowincji Hunan. Koszt jego budowy to 628 mln USD. Będzie miał on 220 pieter i pomieści 100 000 mieszkańców.

Choć na zastosowaniu prefabrykatów ucierpi atrakcyjność wizualna budynku, to osiągnięte dzięki nim szybkość budowy i obniżenie kosztów w pełni rekompensują te straty. A jeżeli nie wierzycie, że tak napięty termin budowy da się utrzymać, zapraszam do obejrzenia filmiku na którym BSB buduje 30-piętrowy hotel w 15 dni. Widać stawianie hoteli idzie Chińczykom zdecydowanie sprawniej niż budowa autostrad.

źródło: inhabitat