Jak sfotografować obiekty starannie chronione przed naszymi oczami? Ocenzurowane w Google Maps i innych mapach online. Niedostępne na zdjęciach satelitarnych, zabezpieczone przed fotografowaniem z powietrza. Jest już na to sposób. Trevor Paglen - fotograf i miłośnik geografii - wymyślił nowy rodzaj fotografii nazwanej "limit-telephotography". Pomysł i technologia zaczerpnięta z astro fotografii, czyli sposobu na robienie zdjęć kosmosu. Problem polegał jednak na tym, że na ziemi używanie "kosmicznych" obiektywów jest bardzo kłopotliwe. Ogniskowe na poziomie 1300mm - 7000mm okazują się mało efektywne na powierzchni ziemi. Standardowe teleobiektywy mają ogniskowe rzędu 300mm (przykład na zdjęciu na górze) . Jak wyglądają takie zdjęcia? Są dość mocno zamazane i niewyraźne, ale ich największą zaletą jest to, że są! pl_arts_island.jpg

"San Nicolas Island" Zdjęcie zrobione z Malibu obrazuje wyspę oddaloną o około 100km. A na tej wyspie US Navy testuje nowe typy rakiet oraz organizuje tajne ćwiczenia wojskowe.
pl_arts_area52.jpg
"Area 52 Control Tower" Obszar Tonopah Test Range jest częścią Nellis Range Complex w Nevadzie i zajmuje obszar zbliżony do Connecticut. Zdjęcie z odległości około 32km obrazuje bazę lotniczą. Odbywają się tu pełno wymiarowe manewry lotnicze.
pl_arts_tonopah.jpg
"Canyon Hangars and Unidentified Vehicle" Dystans około 28km. Na zdjęciu hangary Tonopah Test Range w Nevadzie. Znajdują się tam nowoczesna samoloty oraz plany tzw. "powietrznych gier wojennych".
pl_arts_cactus.jpg
"Depleted Uranium Field" Odległość 25km. Cactus Range to obszar przeznaczony do testów wyrzutni rakiet nuklearnych. Obszar ten najprawdopodobniej jest skażony uranem.
pl_arts_groom.jpg
"Unknown Aircraft" Odległość 41km. Area 51 obszar nad Groom Lake. Główny bohater wielu historii o kosmitach w Ameryce. Wiadomo na pewno że testuje się tu nowe modele samolotów wojskowych.
pl_arts_dugway2.jpg
"Chemical and Biological Weapons Proving Ground" Odległość 67km. Obrazuje Dugway Proving Ground na obszarze Great Salt Lake Desert. Podczas Drugiej Wojny Światowej testowano tu najróżniejsze rodzaje broni chemicznej.
pl_arts_airport2.jpg
"Morning Commute (Gold Coast Terminal)" Odległość 1.6km. Terminal Gold Coast na Las Vegas McCarren Airport.

Źródło: http://www.wired.com/culture/art/magazine/15-07/pl_art