Też marzyliście w dzieciństwie o superwzroku a'la superman, który pozwalałby widzieć przez ściany? W nieodległej przyszłości marzenie to można będzie spełnić w bardzo prosty sposób - zostając celnikiem!

[caption id="attachment_10811" align="aligncenter" width="580" caption="T-ray w widmie fal elektromagnetycznych"][/caption]

Już wkrótce mogą oni zostać wyposażeni w przenośne urządzenia pozwalające prześwietlić każdy obiekt w promieniu wielu metrów. A wszystko to dzięki najnowszym badaniom nad promieniowaniem terahertzowym (T-ray). Znajduje się ono w widmie fal elektromagnetycznych pomiędzy podczerwienią i mikrofalami i dotychczas było przez świat nauki ignorowane, ze względu na skłonność do załamywania i pochłaniania przez wilgoć w powietrzu.

[caption id="attachment_10810" align="aligncenter" width="580" caption="Schemat działania nowej technologii"][/caption]

Jednak naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute, znaleźli sposób na wzmocnienie "wiarygodności" T-ray. Użyto do tego celu lasera, a właściwie 2 laserów o różnej częstotliwości. Gdy skierowano je  na różne materiały, okazało się, że powodują one ich fluorescencję, która następnie rozpraszana jest w promieniowaniu T w sposób unikalny dla danej substancji.

[caption id="attachment_10813" align="aligncenter" width="580" caption="Czy to koniec kolejek do kontroli?"][/caption]

Jak dotychczas największą odległością na jakiej udało się zastosować tą metodę jest 20 m, jednak wielkość ta wynika raczej z ograniczeń w przestrzeni laboratorium, niż słabości technologii. Naukowcy katalogują obecnie widma różnych substancji, co pozwoli w przyszłości na praktyczne wykorzystanie promieniowania T.

[caption id="attachment_10812" align="aligncenter" width="580" caption="Czy tradycyjne bramki wylądują na złomowisku?"][/caption]

Nie musimy się jednak obawiać o swoją prywatność, gdyż przenośne urządzenia T-ray będą zdecydowanie mniej inwazyjne, niż chociażby rentgen, czy skanery pozwalające prześwietlać ubranie. Metoda ta nastawiona jest raczej na odszukanie konkretnych substancji (materiały wybuchowe, broń chemiczna, trujące gazy itd.), niż na uzyskanie obrazów. Czyżby oznaczało to kres upokarzających procedur na lotniskach?

źródło: popsci