Przedszkole to pierwszy poważny krok w życiu każdego dziecka. Zmiana otoczenia to bardzo intensywny bodziec dla dziecka, dlatego warto zadbać o dobrą placówkę, w której będzie wykwalifikowana oraz kompetentna załoga dopełnienia opieki nad dziećmi. Wysłanie malucha do przedszkola niesie ze sobą również wiele zalet. Dziecko znajdując się wśród swoich rówieśników nawiązuje nowe przyjaźnie oraz sympatie. Uczy się funkcjonować w społeczeństwie oraz rozwija się intelektualnie. Które zatem przedszkole sprawdzi się lepiej?

Przedszkole publiczne

niepubliczne przedszkolePlacówka, którą finansuje gmina oraz urząd miasta. W tym przedszkolu jest sztywno określony program nauczania, który jest realizowany dzień po dniu. Dzieci podczas pobytu w placówce uczą się poprzez zabawę oraz gry. Dostępne w ośrodku zajęcia dodatkowe dla dzieciaków są zazwyczaj płatne oraz odbywają się po codziennych zajęciach dziecka w przedszkolu. W przedszkolach powstają komitety rodzicielskie, które w ośrodkach niepublicznych nie mogą mieć miejsca.

Przedszkole niepubliczne

Ośrodek jest utrzymywany z budżetu osób prywatnych firm czy stowarzyszenia i fundacje. Za miesięczny pobyt dziecka należy uiścić opłatę, która jest indywidualnie od osób prowadzących niepubliczne przedszkole. Przedszkole rzadko prowadzi dzienny program nauczania, więcej czasu dzieci poświęcają na zabawę oraz gry. Nie oznacza to jednak, że maluchy w ogóle nie poświęcają czasu na naukę. Nie jest to jednak tak sztywno prowadzone jak w przypadku przedszkoli publicznych. Nadzór nad edukacją w przedszkolu niepublicznym wykonuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wnioski

Jeśli zależy nam na dobrej edukacji polecamy sprawdzić program zarówno w niepublicznych jak i publicznych ośrodkach dla dzieci. Nie w każdych przedszkolach jest tak samo, o czym należy pamiętać. To samo tyczy się opieki nad dzieckiem. Płacąc miesięcznie za pobyt w przedszkolu nie mamy pewności, że osoby pracujące w ośrodku będą mieć lepsze podejście do dzieci. Naszym zdaniem przy wyborze dobrego przedszkola nie warto sugerować się tym, czy jest ono finansowane z budżetu gminy, czy tworzone przez osobę fizyczną. Opinia oraz zadowolenie innych rodziców będzie dobrą wskazówką do wybrania placówki najlepszej dla naszych dzieci.