Dobre efekty leczenia stomatologicznego zależą nie tylko od talentu i wiedzy lekarza. Ogromne znaczenie ma także podstawowe wyposażenie jego gabinetu. Wyposażenie gabinetu stomatologicznego to szereg instrumentów, bez których trudno o efektywne leczenie. Do podstawowego wyposażenia zalicza się narzędzia: -diagnostyczne (lusterko dentystyczne, zgłębnik dentystyczny, pęseta stomatologiczna), -izolujące zęby od wilgoci, -służące do wypełniania ubytków (nakładacze i upychadła), -do opracowywania wypełnień (wiertła stomatologiczne), -do opracowywania zębów (dźwignie korzeniowe i bagnetowe), -narzędzia chirurgiczne, -narzędzia implantologiczne.

Unity stomatologiczne w wyposażeniu gabinetu stomatologicznego

Podstawowym elementem, w który powinno być wyposażone każde takie miejsce, jest fotel dentystyczny. Choć nie jest to w pełni ścisła nazwa, prawidłowo mówimy o unitach. Unity stomatologiczne to zespoły urządzeń, w skład których wchodzi właśnie sam fotel, ale i połączony z nim stolik lekarza, do tego stolik asysty, najczęściej także sterownik nożny oraz blok spluwaczki. Oprócz tego do unitów połączone są lampy zabiegowe, które dbają o odpowiednie oświetlenie jamy ustnej podczas zabiegów, a także ślinociągi i ssaki, które na bieżąco odciągają napływającą ślinę, usuwane tkanki czy resztki materiałów. Ponadto unity, w zależności od producenta i ich ceny, posiadają szereg urządzeń peryferyjnych i bloki zasilania. [caption id="attachment_21406" align="aligncenter" width="300"]Unit stomatologiczny - podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego Unit stomatologiczny[/caption] Dobrze dobrany unit stomatologiczny nie zastąpi wprawnej ręki i doświadczenia, ale może być nieocenioną pomocą w trakcie pracy stomatologa. Zapewnia wygodę, komfort i bezpieczeństwo samego pacjenta, jak i wysoką jakość usług wykonywanych przez specjalistę. Nie dziwi więc fakt, że obecnie stomatolodzy tak wielką uwagę przykładają do wyposażenia swoich gabinetów. Wprowadzenie nowych, zaawansowanych technologicznie urządzeń sprawia, że niektóre z usług są w stanie wykonywać mniejszym nakładem energii i w krótszym czasie, a to z kolei pozwala na obniżenie cen. Nowoczesne wyposażenie zmniejsza także dyskomfort pacjenta i ból podczas niektórych zabiegów.

Koszty wyposażenia gabinetu stomatologicznego

Stomatolog powinien wybrać taki unit, który będzie dostosowany do jego umiejętności i potrzeb. Najważniejszym kryterium jest funkcjonalność konsolety, a także możliwość dodawania kolejnych urządzeń. Nie można zapominać, że pacjent ocenia gabinet wzrokowo, dlatego wygląd unitu ma ogromne znaczenie dla jego komfortu i pozytywnych odczuć. Koszt najprostszego fotela to około 30 tysięcy zł. Bardziej nowoczesne i rozbudowane modele są droższe, a ich cena uzależniona jest od dodatkowych opcji (najdroższe unity kosztują około 50 tysięcy zł).