Zabawkowe kolejki od dziesięcioleci rozpalają ciekawość i zainteresowanie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie ma chyba malucha, który chociaż przez chwilę nie chciał zostać maszynistą, i nie ma dorosłego, który nie wracałby wspomnieniami do tych beztroskich marzeń. Jak się jednak okazuje, nic jeszcze nie jest stracone. W dobie gier komputerowych, smartfonów i gogli VR, stare i poczciwe kolejki zabawkowe nadal mają się całkiem dobrze, a w internecie możemy spotkać wielu pasjonatów tej wspaniałej rozrywki. Dzisiaj opowiemy sobie co nieco o tych wyjątkowych zabawkach i ich historii. [caption id="attachment_8070" align="alignleft" width="300"]Kolejki zabawkowe Kolejki dla dzieci od wieków już cieszą małych i dużych[/caption]

Skąd się wzięły kolejki elektryczne?

Mówiąc o kolejkach, nie możemy nie rozpocząć od ich wspaniałej historii. Swoje początki, kolejki zabawkowe zawdzięczają amerykańskiej firmie Skaneateles Handicrafters, która to rozpoczęła produkcję na terenie USA w 1936 roku. Jak się okazuje, pierwszy model kolejki elektrycznej zaprezentowano już w 1859 roku. Wtedy to, też niemiecka firma Marklin rozpoczęła szał na kolejki i modelarstwo kolejowe. W Polsce najpopularniejsze zestawy kolejek wychodziły spod skrzydeł Brio i Ikea, pomimo tego, bardzo często spotykało się w sklepach unikatowe zestawy tworzone przez lokalnych rzemieślników.

Wiecznie rozwijana pasja

Największą zaletą kolejek (zarówno tych elektrycznych, jak i drewnianych) było to, że można je było łączyć z innymi zestawami. W ten sposób, przy odrobinie wyobraźni i pomocy dorosłych, mogliśmy stworzyć swoje własne miasteczko kolejowe z przejściami, zwrotnicami i stacją. Piękne drewniane parowozy oraz misternie malowane elektryczne lokomotywy stanowiły dla dzieci skarb, o który trzeba było dbać. Tak zachowane zabawki po latach stanowiły doskonałą pamiątkę i zalążek nowej pasji, jaką jest kolekcjonerstwo.

Kolejki elektryczne - zabawki dla dzieci i dla dorosłych

Dziś bardzo popularne jest kolekcjonowanie starych zabawek, a kolejki zabawkowe stanowią tego doskonały przykład. Idealnie odwzorowane modele wytwarzane przez profesjonalnych modelarzy osiągają dziś na aukcjach horyzontalne ceny. Kolejka, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu służyła dzieciom do zabawy na dywanie, dziś może być warta fortunę, dla pasjonatów kolejnictwa dążących sentymentem ten rodzaj modeli. Zaskakujące jest to, że pomimo upływu lat, pasja, jaką jest kolekcjonowanie i zabawa kolejkami jest wiecznie żywa i przechodzi z pokolenia na pokolenie, wyróżniając się na tle nowoczesnych gadżetów i technicznych nowinek. Warto pamiętać, o tym, że kiedyś nie było komputerów, a do wspaniałej zabawy wystarczyła odrobina wyobraźni i kolejka elektryczna.