Nastrój romantycznej, czy wykwintnej kolacji można zbudować na wiele sposobów: ładna zastawa, elegancka aranżacja stołu, świece i przede wszystkim idealnie dobrane kieliszki do wina. Nie każdy jednak wie, że muszą one być odpowiednie pod rodzaj i kolor trunku.

jakie kieliszki do wina

Setki lat historii

Kielich do wina już od zarania dziejów pełnił istotną funkcję. W historii, legendach, malowidłach, czy archeologicznych eksponatach praktycznie zawsze był ważnym elementem, nie tylko użytkowym. Posiadał swoją symbolikę, co dodatkowo podkreślały kolorowe zdobienia i wzory. Do dzisiejszych czasów pozostało coś z tego istotnego znaczenia. Współcześnie, przy wyborze odpowiednich kieliszków do wina, należy kierować się nie tylko indywidualnym gustem, ale także przeznaczeniem, bo istotnym jest fakt, czy kupujemy kieliszki do wina czerwonego, czy białego.

kieliszki do czerwonego wina

Jakie kieliszki do wina wybrać?

Mamy wino białe i czerwone, a kieliszki, z których pije się ten alkohol także powinny być dedykowane pod rodzaj wina. Kieliszki do wina białego i czerwonego mają inne kształty i wysokości, a wszystko po to, aby w pełni poczuć smak i aromat pitego trunku, by wydobyć z niego to, co najlepsze. Każde wino ma inny bukiet smaków i aromatów, a odpowiedni kieliszek do wina pozwoli je uwydatnić. Współczesny rynek jest bogaty w odpowiednie kieliszki, które tworzone są pod rodzaj wina. Nawet laik w temacie win i kieliszków z łatwością dobierze odpowiedni kształt i wymiar pod odpowiedni rodzaj trunku. Wystarczy kierować się kilkoma, podstawowymi zasadami. Wybór pod względem estetyki jest już kwestą indywidualną.

kieliszki do wina różowego
 • Jakie kieliszki do białego wina?

  Kieliszek do tego rodzaju wina jest smuklejszy i wyższy od tego, który stosuje się do wina czerwonego. Czasza wina u dołu lekko się zwęża. Taki kieliszek posiada także wyższą nóżkę, za którą powinno się trzymać w trakcie picia, gdyż tym sposobem nie ociepla się wina.
 • Jakie kieliszki do czerwonego wina?

  Kieliszek posiada dość szeroką czaszę, bardziej przypomina swym wyglądem te tradycyjne, spotykane w historii kielichy do wina. Czasza takiego kieliszka do wina lepiej układa się w dłoni. Szerokość takiego naczynia pozwala na odpowiednie czucie i smakowanie aromatów czerwonego trunku. Kieliszki do wina czerwonego powinny być przeźroczyste, bo w ten sposób podkreśla się kolor napoju.
 • Jakie kieliszki do wina różowego?

  Różowe wino pija się zazwyczaj w cieplejsze dni ze względu na jego orzeźwiający smak. Węższa czasza kieliszka pozwala zachować niższą temperaturę i dłużej cieszyć się efektem orzeźwienia. Wina różowe o wyjątkowym aromacie powinno podawać się w kieliszkach zaokrąglonych, gdyż umożliwia to stopniowe uwalnianie aromatów. Zbyt szybkie wypuszczanie aromatów przy szerokiej czaszy sprawi, że wino prędko straci swoje walory smakowe.
 • Jakie kieliszki do wina musującego?

  Wina musujące, podobnie jak szampana, podaje się w wysokich i wąskich, ale delikatnie rozszerzających się ku górze kieliszkach. Taka budowa naczynia pozwala na zachowanie niskiej temperatury oraz uwalnianie się bąbelków.

Wybranie odpowiedniego naczynia pod ulubiony rodzaj wina jest rzeczą dość prostą, a ten mały zabieg z pewnością sprawi, że wino nabierze jeszcze lepszego smaku.