Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Karoliny (USC) odkryli sposób jak zamienić zwyczajny t-shirt w kamizelkę kuloodporną. Dokonać tego można wykorzystując mikrowłókna. Udało im się połączyć cząsteczki węgla, znajdujące się w bawełnie, z borem - trzecim najtwardszym pierwiastkiem na świcie. W ten sposób koszulki wzbogacone zostały o węglik boru - związek używany w szlifierstwie,  gdzie zastępuje diament!

[caption id="attachment_9069" align="aligncenter" width="537" caption="Czy człowiek stanie sie wkrótce kuloodporny?"][/caption]

Jak twierdzi dr Xiaodong Li (prof. inżynierii mechanicznej na USC, współautor czasopisma Advanced Materials), odkrycie to stanowi przełom w dziedzinie mikrowłókien.

"Wynalazek ten zmieni nasze pojęcie na temat mikrowłókien. Staną się one ultralekkie, w pełni efektywne i super-wytrzymałe. Nasze mikrowłókna są super-elastyczne, przy zachowaniu wytrzymałości i twardości węgliku boru. [...] Będziemy teraz w stanie produkować  znacznie wytrzymalsze kamizelki kuloodporne, przy wykorzystaniu nowej technologii. W przyszłości zaś, nasz materiał posłużyć może do produkcji lekkich, oszczędnych samochodów i samolotów."

[caption id="attachment_9070" align="aligncenter" width="537" caption="Pancerny t-shirt w powiększeniu"][/caption]

źródło: ecouterre