Dzięki dzisiejszej technologii większość rzeczy domowego użytku zmienia się na coraz bardziej nowoczesne. Każdy jako dziecko przynajmniej raz w życiu miał styczność z termometrem rtęciowym, on również zmienił się w ostatnim czasie. Niestety dla dzieci wysiedzenie w jednym miejscu z tradycyjnym termometrem pod pachą jest nie lada wyzwaniem. Najmłodsi najzwyczajniej kręcą się, a siedzenie określonego czasu je nudzi, mimo że jest to konieczne do otrzymania miarodajnego wyniku. Na szczęście świat wyszedł temu problemowi naprzeciw i stworzył ku temu alternatywę, jaką jest termometr bezdotykowy.

Działanie termometru

termometry elektryczneTe urządzenia to inaczej termometry elektroniczne, działają one na podstawie odczuwania fal promieniowania podczerwonego. Zaczynają działać zaraz po przyłożeniu do danej powierzchni. Im wyższą mamy temperaturę, tym promieniowanie podczerwone się zwiększa, co pozwala na szybki odczyt temperatury. Pomiar i zapis wyniku trwa dosłownie chwilę.

Zalety posiadania

Termometry te mają bardzo duży wachlarz zalet, najważniejszą z nich jest w zupełności bardzo krótki czas pomiaru, który trwa zaledwie kilka sekund. Termometry elektroniczne pozwalają nam na sprawdzenie wyniku kilka razy z rzędu, jeśli jesteśmy zaniepokojeni i to w krótką chwilę. Ważne jest też to, że w przeciwieństwie do rtęciowych nie dotykają one naszego ciała, lecz używane są z pewnej odległości, oznacza to, że elektroniczny nie wymaga dezynfekcji po użyciu. Termometry elektroniczne, jak np. te: https://www.zdrowiewmodzie.pl/36-termometry-elektroniczne posiadają również zdolność zapamiętywania pomiarów, dzięki czemu możemy sprawdzić temperaturę np. z dnia wcześniejszego. Użytkowanie tych urządzeń nie ogranicza się tylko do czoła, możemy zmierzyć nimi temperaturę wody czy mleka. Sprawia to, że taki termometr jest niezbędny w wyprawce małego dziecka. Szczególnie jeśli dziecko jest niespokojne i sprawdzenie temperatury nie powinno trwać zbyt długo.

Wady

Pomimo że jest ich mało to niestety jak każde urządzenia, termometry elektryczne posiadają także wady. Tradycyjne, rtęciowe pokazują temperaturę bardzo dokładnie, co do jednej kreski. Bezdotykowe zaś nie dadzą nam tak miarodajnego wyniku, dadzą nam bardziej ogólny wynik. Kolejnym minusem jest cena, niestety, ale za dobry termometr elektryczny musimy zapłacić od stu do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, kiedy został wyprodukowany i jakiego jest producenta.

Pamiętajmy, że tak naprawdę takie termometry są dobrym rozwiązaniem dla każdego, nie tylko dla małych dzieci. Dorośli również korzystają z nich, co upraszcza im życie. Dają one szybkość i łatwość użytku. A przede wszystkim nie posiadają w sobie rtęci, która w przypadku wydostania się szkodzi zdrowiu.