Obecnie jednym z najbardziej pożądanych zawodów w wielu gałęziach przemysłu jest spawacz. Fachowiec ten pracuje nie tylko w zakładach ślusarskich i na placach budowy, ale również w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz warsztatach, w których wytwarza się przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Aby jednak mógł efektywnie, a przede wszystkim bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, musi dysponować odpowiednim sprzętem i akcesoriami. 

Porządna spawarka to podstawa

Niezbędne wyposażenie każdego spawaczaSpawacz w swojej pracy wykorzystuje przede wszystkim spawarkę, czyli urządzenie pozwalające łączyć ze sobą elementy metalowe i stalowe za pomocą spoiwa. Na rynku są dostępne różnorodne spawarki, ale najpopularniejsze są modele transformatorowe, oparte na technologii MMA, w której kluczową rolę odgrywają elektrody otulone. Takie sprzęty są zasilane kablem wyposażonym w specjalny przewód uziemiający i służą głównie do spawania blach oraz stosunkowo niewielkich konstrukcji (zastosowania amatorskie i półprofesjonalne). Często używane są również modele inwertorowe, wykorzystujące nie tylko metodę MMA, ale też TIG. Odznaczają się one dużo mniejszym rozmiarem niż transformatorowe i gwarantują większą precyzję. Trzecią kategorię powszechnych urządzeń stanowią tzw. migomaty, czyli spawarki MIG/MAG. Są one zdecydowanie bardziej zaawansowane od poprzednich i dlatego służą niemal wyłącznie do zastosowań profesjonalnych. W trakcie użytkowania wymagają jednak specjalnych elektrod i podawania gazu osłonowego. Ostatnim i jednocześnie najbardziej specjalistycznym sprzętem jest spawarka TIG, działająca bez konieczności stosowania dodatkowego spoiwa. Jest ona wykorzystywana wszędzie tam, gdzie pożądana jest najwyższa możliwa jakość spawu. W kolejnym akapicie zostaną opisane inne elementy niezbędne w pracy omawianego specjalisty, w tym zwłaszcza maska spawalnicza

Maski i pozostałe niezbędne akcesoria 

Spawacz podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków jest bardzo narażony na działanie wielu szkodliwych czynników, takich jak choćby pyły, promieniowanie UV, odpryski rożnych metali czy prąd. Z tego względu powinien posiadać szereg akcesoriów ochronnych, a podstawowym jest maska spawalnicza. Przy spawaniu metodą MMA lub migomatem w zupełności wystarczy model pasywny z odpowiednim filtrem i nawiewem, natomiast przy metodzie TIG wymagany jest model automatyczny - z czujnikami optycznymi i elektromagnetycznymi, ekranem ciekłokrystalicznym, a także funkcją rozjaśniania obrazu. Ta druga maska spawalnicza zapewnia oczywiście znacznie większy komfort oraz bezpieczeństwo. Oprócz tego nasz fachowiec powinien dysponować: odzieżą ochronną (w postaci rękawic roboczych, gumowego obuwia i koszuli z wysokim kołnierzem), specjalnymi elektrodami i drutami (dobieranymi w zależności od techniki), młotkami, kleszczami, uchwytami, suszarką do elektrod, dyszami tnącymi, pasta antyodpryskową i butlami z gazem.