Coraz częściej słyszymy, że aby prawidłowo się odżywiać, powinniśmy wprowadzić do swojej diety soki owocowo warzywne wyciskane w domu. Najsmaczniejsze i odżywcze są bowiem wtedy, gdy wypijamy je bezpośrednio po wyciśnięciu. Dużo zależy też od jakości użytych warzyw i owoców.

Jak wyciskać soki?

Jak sporządzić sok, by nie starcił swych właściwości?Do soków wykorzystujemy owoce i warzywa razem ze skórką. Możemy zrobić z nich soki oraz przeciery. Potrzebujemy tylko do tego celu wyciskarkę kompletną w  akcesoria do wyciskarek wolnoobrotowych (np. takich: https://hurom.pl/pol_m_Akcesoria-151.html). Wyciskarki te mają odpowiednie części, które obracając się powoli dokładnie oddzielają płyn od miazgi. Bardzo gęste sitko idealnie oddzieli miazgę od soku.

Odpowiednio przygotowane warzywa i owoce (umyte w specjalnych kąpielach, dzięki którym pozbawione zostaną pestycydów) kroimy na kawałki. W zależności od rodzaju wyciskarki, akcesoria do wyciskarek wolnoobrotowych będą miały inne gabaryty, zatem kawałki te będą duże lub małe, bądź nawet w całości. Zależy to od otworu wprowadzającego roślinę do bębna ślimaka.

Każda wyciskarka ma dodane pojemniki, które podstawiamy pod wylot miazgi i soku. Miazgę możemy wykorzystać do ciasta lub jako nadzienie do pierogów albo dorzucić do gotującej się zupy. Nadmiar miazgi możemy wykorzystać do składowania na kompost w ogródku bądź wyrzucić do kontenera bio.

Pozyskany sok od razu wypijamy. Jeśli chcemy, dodajemy do niego trochę miazgi, by jelita dostały niezbędny do prawidłowej perystaltyki błonnik. Sok możemy rozcieńczyć z wodą. Powinny tak postępować szczególnie osoby początkujące.

Czy części są niezniszczalne?

Długotrwałe używanie wyciskarki może spowodować zużycie się poszczególnych części. Z najczęstszych, które ulegają uszkodzeniu są takie akcesoria do wyciskarek wolnoobrotowych, jak szczoteczka do czyszczenia i korek niekapek. Szczoteczka szoruje włosiem po sitku podczas jego mycia. Powoduje to zużywanie się i zniekształcanie włosia. Korek niekapek zaczepiamy na zawiasach przy wylocie płynu. Częste jego otwieranie i zamykanie może doprowadzić do uszkodzenia jednego lub obydwu zawiasów.

Inne akcesoria do wyciskarek wolnoobrotowych posłużą nam dłużej, ale z czasem i one będą wymagać wymiany. Wszystkie części, które są zdejmowane, mogą zostać wymienione. Pokrywa i kolektor soku, jeżeli są zrobione ze sztucznego cienkiego tworzywa mogą ulec zniszczeniu, jeżeli niefortunnie upuścimy je na twardą posadzkę. Gdy upadną na podłogę, możemy przez przypadek uszkodzić je nadeptując na nie. Wszystko to możemy wymienić. Filtry, sitka i ich dodatkowe akcesoria również możemy wymienić, jeżeli ulegną zużyciu. Czasem dziwnym trafem jakaś część się zagubi w bliżej nieznanych okolicznościach, chociażby popychacz, który jest tak samo ważny jak inne akcesoria do wyciskarek wolnoobrotowych. Na szczęście wszystkie te części jesteśmy w stanie dokupić.