Wiele osób decyduje się na zamontowanie systemu alarmowego w domu. Na takie rozwiązania często decydują się także przedsiębiorcy, zabezpieczając biuro, magazyn lub sklep. Zamontowanie modułu GSM daje nam możliwość wglądu w stan systemu. Dzięki niemu ustalimy, kto rozbroił system i kiedy, a także uzyskamy potwierdzenie, że system jest gotowy do działania. Na co dokładnie możemy liczyć?

Kanały przekazywania informacji

Rodzaje alarmów GSM - Na jakie zabezpieczenia warto się zdecydować?Oczywiście podstawowa metoda to wysyłanie do użytkownika wiadomości SMS. Problem polega jednak na tym, że jeżeli ograniczymy się do wiadomości tekstowej, ryzykujemy przegapienie czasu na odpowiednią reakcję. Priorytetyzacja danych u operatorów sieci komórkowych może także sprawić, że SMS w ogóle do nas nie dotrze, a my nie będziemy mogli podjąć żadnych działań. Podobnie mało przydatny będzie komunikat typu PUSH z zainstalowanej aplikacji. Alarm GSM często okazuje się całkowicie nieskuteczny w takiej sytuacji

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie automatycznego połączenia do jednej lub kilku osób (jednocześnie lub w określonej kolejności) i odtworzenie nagranego komunikatu lub przekazanie wiadomości. O ile wiadomość SMS możemy przegapić w nocy, o tyle istnieje spora szansa - jeżeli nie wyciszymy telefonu - że dzwonek nas obudzi. A w końcu w tego rodzaju zabezpieczeniu chodzi o to, abyśmy mogli podjąć właściwą reakcję możliwie jak najszybciej.

Oczywiście jeszcze bardziej skuteczną metodą jest automatyczne wykonywanie przez alarm GSM telefonów do grupy interwencyjnej, która w umówionym czasie uda się na miejsce aby zbadać, dlaczego alarm został uruchomiony. W razie potrzeby jej członkowie mogą spróbować ująć sprawcę, zabezpieczyć teren lub zawiadomić odpowiednie służby. Niezwykle ważne jest, aby w umowie z firmą ochroniarską istniał zapis przewidujący maksymalny czas dojazdu na miejsce zdarzenia od momentu dania sygnału przez alarm GSM. Co nam po patrolu, który dojedzie do posesji w godzinę po otrzymaniu zgłoszenia? W tym czasie już dawno nie będzie śladu po  złodziejach.

Czy istnieje jeden, najlepszy sposób zabezpieczenia?

Niestety nie ma złotego środka. Przede wszystkim sami musimy się zastanowić i ustalić porządek działań w przypadku otrzymania zgłoszenia przez alarm GSM po to, aby w sytuacji wymagającej szybkiej decyzji nie marnować czasu na wahanie. Zawczasu rozważmy, czy od razu dzwonimy na Policję, informujemy sąsiada czy tez sami udajemy się na miejsce.

Co więcej, dobór zabezpieczeń wiąże się także ze wzrostem ceny usługi. Dlatego, jeżeli zabezpieczamy samochód lub garaż, być może warto poprzestać na podstawowych formach zabezpieczenia. Jeżeli jednak oczekujemy skutecznej ochrony posesji, lepiej będzie nie oszczędzać pieniędzy i znacznie bezpieczniejszym wyborem będzie skorzystanie z opcji interwencji firmy ochroniarskiej.