Mars ? planeta owiana tajemnicami, spiskami i wieloma legendami. Zazwyczaj w wielu opowieściach kosmici pochodzą właśnie z tej Czerwonej Planety. Niestety przez cięcia budżetowe w NASA możemy nigdy się nie dowiedzieć, czy tam w ogóle istnieje jakiekolwiek życie. Czy plan ekonomicznych eksploracji kosmosu dojdzie do skutku?

 

Największymi ofiarami zmniejszonego budżetu stały się dwie ważne misje kosmiczne w ramach Mars Joint Exploration Initiative. Obie były planowane na lata 2016 i 2018, wtedy to NASA na spółkę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) miała wysłać na Marsa satelitę badawczego, który dokonywałaby badań planety oraz dużego łazika planetarnego.

 

W efekcie cięć budżetowych, NASA nie jest w stanie zrealizować pierwotnych planów. W związku z problemami odpowiedzialna za program badawczy Mars Program Planning Group (MPPG), zwróciła się do naukowców, przemysłu i instytucji rządowych z pewną prośbą. Poprosili o stworzenie ekonomicznego i prostego planu oraz zestawu projektów zbadania Marsa.

 

Za ostateczną datę NASA obrała rok 2020, czyli 4 lata później niż zakładał pierwotny plan. Co ciekawe, w tym samym okresie misje na Marsa planują Chiny oraz Rosja. Czy będziemy świadkami kolejnego wyścigu w kosmosie? Czy i tym razem pierwszymi, którzy dokonają założonego celu będą Amerykanie? A może Chińczycy pogodzą dwa zwaśnione kraje i jako pierwsi postawią krok na Marsie? Z niecierpliwością wyglądamy w przyszłość.

 

Źródło: NASA