Dynamiczny rozwój technologii wymusza regularną wymianę sprzętu komputerowego. Aby móc korzystać z dostępnych programów i aplikacji, trzeba dysponować szybkim sprzętem. Niestety zakup wydajnego komputera wiąże się z koniecznością wydania kilku tysięcy złotych. W poszukiwaniu oszczędności coraz więcej osób i przedsiębiorców decyduje się na zakup używanego sprzętu poleasingowego.

Cechy komputerów poleasingowych

Komputer poleasingowy alternatywą dla nowego sprzętuKomputer poleasingowy to zazwyczaj dwu lub trzyletnie urządzenie, które wykorzystywane było w dużej firmie lub korporacji. Po opłaceniu ostatniej raty wynikającej z umowy leasingowej przedsiębiorstwa zazwyczaj rezygnują z wykupu sprzętu i decydują się na leasing nowszych, bardziej wydajnych komputerów. Urządzenia, z których zrezygnowano, zamiast na złom trafiają na rynek wtórny.

Podstawową zaletą, która sprawia, że komputery poleasingowe są chętnie wybierane przez klientów, jest dobry stosunek ceny do jakości. Najczęściej są to markowe urządzenia, zbudowane w oparciu o najlepsze i najbardziej wydajne podzespoły dostępne w czasie ich składania. To sprawia, że pomimo upływu lat nadal pozwalają na płynne korzystanie z większości programów i aplikacji. 

Komputery poleasingowe, zanim trafią na rynek wtórny, poddawane są testom, które umożliwiają wykrycie i usunięcie ewentualnych usterek. Dzięki temu klient decydujący się na zakup takiego sprzętu, może mieć pewność, że otrzymuje pełnowartościowy produkt pozbawiony wad. Niektórzy sprzedawcy w celu zachęcenia do zakupu, oferują nabywcom kilkumiesięczną gwarancję rozruchową. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przed zakupem komputera poleasingowego, należy zwrócić szczególną uwagę na specyfikację sprzętu. Na podstawie uzyskanych informacji można oszacować moc obliczeniową urządzenia oraz jego wydajność. Warto także zapytać sprzedawcę, jakie ślady użycia nosi produkt. Jest to szczególnie istotne w przypadku laptopów, które często mają widoczne pęknięcia lub zarysowania. Decydując się na zakup używanego laptopa, trzeba także mieć świadomość tego, że wydajność baterii może być gorsza niż w przypadku nowego sprzętu.

Komputery poleasingowe zazwyczaj sprzedawane są wraz z legalnym systemem operacyjnym, dlatego nowy użytkownik nie musi instalować nowego oprogramowania. Jest to istotna zaleta, umożliwiająca ograniczenie kosztów zakupu sprzętu. Specjaliści zalecają, aby wybierać urządzenia, które mają nie więcej niż 5 lat. Po tym czasie trwałość połączeń pomiędzy poszczególnymi podzespołami ulega osłabieniu, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.