Tegoroczne nagrody Antynobla rozdane. Wśród zwycięzców jak zwykle nie zabrakło pomysłów szalonych i zabawnych, jednak pomylił by się ten, który sądzi, że zdobycie tej nagrody jest jakąkolwiek ujmą na naukowym honorze. Wręcz przeciwnie - intencjom organizatora plebiscytu, amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda, jest nagradzanie odkryć, które "najpierw śmieszą, a następnie zmuszają do myślenia".

  [caption id="attachment_14683" align="aligncenter" width="580" caption="Czy chrzan Wasabi ratować będie wkrótce ludzkie życie?"][/caption]

Nagroda przyznawana jest od 1991 r. w tych podobnych kategoriach, co oryginalny Nobel. I tak w dziedzinie medycyny nagrodzone z przyznana zostały badania udowadniające, że w pewnych kwestiach ludzie podejmują lepsze decyzje, gdy czują silne parcie na pęcherz. Chemiczny Ig Nobel przypadł w udziale ekipie badawczej, która opracowała idealną dawkę wasabi, budzącą ludzi w sytuacji zagrożenia. W dziedzinie biologii doceniono odkrycie, że różne gatunki żuków preferują różne rodzaje butelek po australijskim piwie. Fizykom z kolei udało rozwikłać się zagadkę dlaczego lekkoatleci rzucający dyskiem mają zawroty głowy, ci rzucający młotem już nie.

  [caption id="attachment_14684" align="aligncenter" width="580" caption="Może się zakręcić w głowie"][/caption]

Szczególne gratulacje należą się także naszym drogim sąsiadom ze wschodu - Litwinom. Prezydent Wilna zdobył bowiem pokojową nagrodę, za rozwiązanie kwestii źle zaparkowanych luksusowych samochodów przy pomocy czołgu.

Jeżeli chodzi o nauki społeczne to w dziedzinie psychologii uznanie komisji zdobył norweski badacz, który postanowił odpowiedzieć na pytanie dlaczego ludzie wzdychają. Przyznana została również nagroda za badania w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego. Otrzymał ją Kanadyjczyk, który zbadał wpływ policzkowania na zachowanie kierowcy.

[caption id="attachment_14685" align="aligncenter" width="450" caption="Czy wkrótce w autobusach, poza zakazem rozmowy z kierowcom pojawi sie też napis "nie policzkować?""][/caption]

Nie mogło zabraknąć również nagrody w dziedzinie matematyki. Tym razem przyznana została ona 6 osobom, które wyliczyły siedem różnych dat końca świata. Żadna oczywiście nie sprawdziła się. Cóż, wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych owocnych badań.

źródło: improbable.com