Moja koleżanka urodziła niedawno dziecko. Usłyszała, jak ktoś powiedział, że ekologiczne, bawełniane pieluszki są dla dziecka dużo "zdrowsze" niż te, które kupujemy w sklepach. Oczywiście wklepała w google i oto, co znalazła: www.ekodzieciak.pl Zadzwoniła płacząc ze śmiechu i opowiadając mi, jakie produkty można zakupić na tej stronie :) Też się pośmiałam. Ale postanowiłam dogłębnie zbadać sprawę.. pieluszkarnia-pieluszki-wielorazowe1 Ekodzieciak to strona poświęcona naturalnym wyborom dla domu. Pojawienie się dziecka jest okazją do refleksji, czy nasz dom jest przyjazny zarówno dla małego istnienia, jak i dla nas samych i środowiska naturalnego. Ekodzieciak pragnie towarzyszyć Wam w tych momentach, proponując chusty do noszenia dzieci, nowoczesne materiałowe pieluszki do prania, ekologiczne pieluszki jednorazowe oraz wiele pomysłów na towarzyszenie dziecku w pierwszych miesiącach życia.  No właśnie. Zanim przeczytałam o ekologicznych pieluszkach itp., wydawało mi się to naprawdę.. głupie, a przede wszystkim nieestetyczne. Okazuje się jednak, że pierwsze wrażenie może nas sprowadzić na manowce. Materiałowe pieluszki do prania to alternatywa wobec jednorazowych pieluszek, które często są powodem alergii u dzieci i istotnym źródłem zanieczyszczenia środowiska. Czemu pieluszki jednorazowe mogą okazać się niezdrowe? W klasycznych pieluszkach jednorazowych znajduje się wiele szkodliwych substancji. W krajach, w których pieluszki materiałowe stały się bardzo popularne, jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy Szwajcaria w prasie lub na stronach internetowych można znaleźć szereg na ten temat informacji. Argumenty sugerujące, iż pieluszki jednorazowe mogą być niezdrowe dla naszych dzieci, zapewne łatwiej do nas przemawiają. Niemniej jednak warto wziąć pod uwagę również dobro natury, które czasami odsuwane jest na dalszy plan, choć jego jakość bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie.

Prać czy wyrzucać? Ekobilans pieluszek materiałowych nie jest oczywista do obliczenia. Stowarzyszenia i fundacje ekologiczne twierdzą, że zużte woda, prąd oraz środki piorące do prania pieluszek są mniej obciążające Ziemię niż wyrzucane na śmietnik "klasyczne" pieluszki jednorazowe. Te ostatnie zawierają bowiem chemię i substancje ropopochodne, a zanim ulegną biodegradacji musi minąć około 300-500 lat. Każde dziecko zaś produkuje około 1 tony odpadów pieluszkowych.

Ekologiczne pranie

 Owszem pieluszki materiałowe trzeba uprać. Niemniej jednak uświadamiając sobie, że przy niemowlaku pierze się w ogóle dużo, jedno czy dwa pranie więcej na tydzień nie spowodują ogromnej różnicy w konsumpcji wody i prądu. Jeśli dodatkowo używa się ekologicznych środków do prania, których składniki szybko podlegają biodegradacji, ekobilans poprawia sie na rzecz pieluszek materiałowych. W czasie podróży czy w żłobku pieluchy do prania mogą okazać się mało praktyczne. Istnieją jednak pieluchy jednorazowe podlegjące szybkiej biodegradacji. Na stronie można również zakupić ekologiczne środki piorące, czyszczące, artykuły higieniczne itp. Warto zajrzeć :) źródło: ekodzieciak