Narciarstwo to sport, podczas którego uprawiania, wiele ludzi doznaje poważnych urazów. W sezonie narciarskim specjalistyczne grupy muszą interweniować około 5000 tysięcy razy. Złamania czy zwichnięcia to chleb powszedni, jednak zdarzają się też poważne urazy głowy. Dlatego zawsze powinnyśmy pamiętać o używaniu kasku, podczas jazdy na nartach. Nie korzystanie z niego może nas też przysporzyć nas o kłopoty.

Co nam grozi za nieużywanie kasku?

https://cebe-polska.pl/pol_m_Kaski-narciarskie-3559.htmlW Polsce istnieje obowiązek używania kasku do 16 roku życia. W przeciwnym razie narażamy naszych podopiecznych na zagrożenie, a siebie na mandat. W Austrii czy na Słowacji obowiązek taki funkcjonuje do 15 roku życia. W przypadku łamania tego zakazu narażamy się nie tylko na mandat, a także na możliwość niewypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela w razie ewentualnego wypadku. Bez względu na prawo czy ubezpieczenia, z kasku narciarskiego powinien korzystać każdy. Chroni on naszą głowę, kręgi szyjne, twarz czy szczękę, a także izoluje przed warunkami atmosferycznymi.

Rodzaje kasków narciarskich

W sklepach możemy znaleźć całą masę kasków narciarskich, łatwo się w tym pogubić, trzeba jednak pamiętać, że nie każdy kask narciarski będzie odpowiedni właśnie dla nas. Jedne posiadają osłonę na szczękę, inne odpinane nauszniki, jeszcze inne siateczki w miejscach uszu. W przypadku zakupu kasku dla naszego początkującego dziecka wybierzemy kask miękką osłoną na uszy, którą w łatwy sposób możemy odpiąć. W przypadku słonecznej pogody możemy taką osłonę odpiąć i czuć się bardziej komfortowo. Do wyboru mamy też kaski narciarskie przeznaczone dla kobiet. Są one lżejsze niż tradycyjne, co sprawia, że wygoda ich użytkowania jest dużo większa. Są też kaski, które ułatwiają nam słuchanie muzyki, bądź takie, w których możemy regulować przepływ powietrza. Warto też zwrócić uwagę na to, aby wyściółka wchłaniała wilgoć i nadawała się do odczepiania. W przypadku kasków narciarskich bez otworów wentylacyjnych oraz z wyściółką ze sztucznego materiału będziemy się szybko pocili. Takich kasków należy unikać. Cena dobrego kasku dla mężczyzny wynosi około 200-250 zł, w przypadku kobiet jest troszkę drożej około 250 do 300 zł.

Kiedy wymienić kask?

Kask narciarski powinniśmy wymienić po poważnym upadku. Nawet w przypadku gdy kask nie wygląda na uszkodzony, zawsze defektowi mógł ulec element niewidoczny. Poza upadkami każdy kask powinien być wymieniany po 3 do maksymalnie 5 latach użytkowania.Zdrowie jest najważniejsze i tego nikt nam nigdy nie odda, dlatego korzystanie z kasku narciarskiego to podstawa podczas uprawiania tego sportu. Nie zwracajmy uwagi na przepisy czy zasady, po prostu zawsze zakładajmy kask przed jazdą, a na pewno będziemy się czuli dużo bezpieczniej.