W stolicy Wielkopolski trwają targi wzornictwa. Wśród dziesiątek zwiedzających znalazła się także ekipa Futureblog.  Oto pierwsza część obszernej relacji z tej imprezy.

Czym jest współczesny design? Czy stanowi on tylko dopełnienie codzienności, pozwalające zaspokoić estetyczne żądze każdego z nas? Czy może design to coś więcej - sposób na kreowanie rzeczywistości, na kształtowanie otoczenia w sposób estetyczny i przyjazny człowiekowi? Po dzisiejszej wizycie na targach Arena Design z pewnością jestem bliższy odnalezienia odpowiedzi na te pytania.

Impreza, odbywająca się w dniach 05 - 08 marca 2012 r., na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich kierowana jest do wszystkich osób interesujących się najnowszymi trendami we wzornictwie. Na kilkudziesięciu stoiskach fascynaci designu odnajdą wiele inspirujących i nowatorskich projektów, udowadniających jak niecodzienne mogą być przedmioty tak codzienne jak krzesło, kanapa czy lampa.

Na początek jednak kubeł zimnej wody. Rozumiem, że wzornictwo to wciąż w Polsce branża niszowa, jednak to, że wystawcami udało się zapełnić jedynie połowę hali wystawowej (a i to przy ogromnym udziale szkół wzornictwa) pokazuje, jak bardzo brakuje nam w Polsce firm zajmujących się designem. Z drugiej jednak strony przyznać muszę, że zaprezentowane projekty trzymały na prawdę wysoki poziom.

Poza targami w tradycyjnej formie, przy okazji Arena Design odbył się szereg imprez towarzyszących. Wyłoniono zwycięzcę konkursu TOP DESIGN (niestety mój faworyt - przezroczysta sauna zajął dopiero 3. miejsce), a w strefie forum co rusz odbywały się prelekcje dotyczące światowych trendów, innowacji oraz prowadzenia projektanckiego biznesu (ja akurat trafiłem na wykład dotyczacy zarządzania wzornictwem, jednak przyznam szczerze, nie przykuł on mojej uwagi na długo).

Ogólnie cały teren wystawy podzielony został na strefy tematyczne. W sferze "kreatywnych" prezentowały się firmy z branży wzorniczej. Dział "innowacji" należał z kolei do firm, z których usług projektanci korzystają. Natomiast w części "edukacyjnej" prezentowały swój dorobek uczelnie plastyczne i techniczne. Poza tym zwiedzający mogli jeszcze podziwiać w dziale "wystawowym" dzieła słynnych marek, takich jak Alessi, Kartell czy Rosenthal.

Tyle w kwestii ogólnych informacji na temat imprezy. Oczywiście wpis ten w żaden sposób tematu nie wyczerpuję. Dlatego już jutro spodziewajcie się dalszej części relacji, a tymczasem zostawiam was z najciekawszymi projektami znalezionymi na Arena Design:

Robolampa firmy KOZO wykonana ze starych rur i kolanek i wyposażona dodatkowo w magnetyczny uchwyt na klucze. Zgadnijcie jak się ja włącza..