Drogowy pociąg wkracza do akcji

Drogowy pociąg wkracza do akcji

Pod koniec 2010 r. pisaliśmy o projekcie SARTRE, zakładającym grupowanie pojazdów w konwoje, co miało zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz mniejsze zużycie paliwa. Dziś, półtora roku później, jesteśmy już po testach systemu.

Próbny przejazd odbył się w Hiszpanii. Trzy samochody marki Volvo (główny partner projektu) przebyły odległość 200 km, ze średnią prędkością 85 km/h. Podczas gdy kierowane one były laserowymi i radarowymi sygnałami z przewodzącej karawanie ciężarówki, kierowcy oddać się mogli rozrywkom takim jak czytanie prasy czy surfowanie po internecie. Panie natomiast nie omieszkały przy tej okazji skorzystać z możliwości poprawienia makijażu.

Choć oczywiście próbne przejazdy odbywały się już wcześniej, tym razem po raz pierwszy „pociąg” wpuszczony został w normalny ruch na autostradzie. Można więc wydarzenie to bez wątpienia nazwać milowym krokiem w kierunku samoprowadzących się samochodów. Przed systemem jest jednak jeszcze jeden ważny test – pomiar zużycia paliwa, który pokaże, czy podróż w konwoju jest na prawdę taka oszczędna

źródło: popsci

Podobne wpisy
Na samym początku trzeba sobie uzmysłowić jedną, bardzo ważną rzecz. Michelin Active Wheel to nie jest
Wakacje to okres, w którym większość osób wyjeżdża na urlop razem z rodziną czy też
Bezpieczna jazda motocyklem nie wiąże się tylko z przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego czy odpowiednim serwisem
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*