art16_1

Jednym z głównych tematów spotkania TechShow, nad którym Futureblog objął patronat medialny, jest elektroniczny papier. Produkt, który jeszcze 2-3 lata temu pozostawał jedynie w fazie wstępnych projektów i koncepcji lada dzień wejdzie na rynek i na pewno odmieni nasze codzienne życie. Na stronie TechShow znaleźć można ciekawy artykuł, który cytujemy poniżej. A jeżeli zainteresuje Was temat elektronicznego papieru i macie trochę wolnego czasu 13 stycznia 2009 roku, to oczywiście zapraszamy do odwiedzenia TechShow w Poznaniu w hotelu Sheraton. Na pewno będzie tam można spotkać pełen skład redakcji Futureblog.pl :) fujitsupaper

"Papier elektroniczny to różnego rodzaju mniej lub bardziej skomplikowane urządzenia elektroniczne, które imitują prawdziwy papier, a dzięki swojej pamięci wewnętrznej i dostępowi do Internetu potrafią zastąpić nam setki książek i gazet , notatników czyli de facto wszystko to, co dotychczas istniało dzięki wynalazkowi Gutenberga. Zamiana tej formy na elektroniczne wydawnictwa i cyfrowe biblioteki jest początkiem prawdziwej rewolucji , która dzieje się na naszych oczach.

Osoby niezorientowane mogą być zdziwione dlaczego upowszechnione już notebooki czy netbooki oraz coraz bardziej rozbudowane komórki będziemy uzupełniać kolejnym urządzeniem. Powodów decyzji o używaniu osobistego czytnika może być bardzo wiele. Przede wszystkim jest to zupełnie nowa technologia ? ekran takich urządzeń ma imitować papier, czyli dawać możliwość odczytania danej informacji w każdych warunkach, również na słońcu, deszczu, w ciemnym pomieszczeniu itd. Takiej funkcjonalności nie dostarcza żaden notebook ? wystarczy spróbować odczytać jakiekolwiek informacje z notebooka przy dużym nasłonecznieniu.

paper_july150

Najważniejszą jednak przesłanką do upowszechnienia się elektronicznego papieru są względy ekologiczne. Co roku na całym świecie ścina się miliardy drzew, aby wyprodukować miliony ton papieru, które później pomagają nam akumulować i przetwarzać informacje. Wskaźnik spożycia papieru jest jednym ze wskaźników rozwoju, choć na szczęście stopniowo zastępuje się go wskaźnikami gospodarki elektronicznej. Upowszechnienie tego trendu oznacza więc prawdziwe wsparcie dla środowiska naturalnego.

Nowe urządzenia są również bardzo przyjazne dla użytkowników. Wielkością i wagą przypominają grubszy zeszyt, a ich obsługa jest bardzo intuicyjna. W tej chwili jest wielu producentów i każde urządzenie ma nieco inną funkcjonalność, ale na pewno warto porównać różne technologie i funkcjonalność. Jedno urządzenie zajmuje również mniej miejsca niż wiele różnych książek, czasopism, opracowań, raportów itd.

roem2-1

Last but not least papier elektroniczny staje się również rynkiem o olbrzymim, miliardowym potencjale. Doskonałym tego przykładem jest sukces Amazon Kindle i jego twórcy Boba Brunera w USA. Historia jego firmy Ammunition i model biznesu oparty o Venture Capital może stanowić bardzo ciekawą inspirację dla polskich inwestorów.

Podczas pierwszego spotkania z cyklu TechShow odbędzie się bardzo ciekawa dyskusja z udziałem największych propagatorów elektronicznego papieru w Polsce. Obecni będą m.in. prof. Marek Adamiec z Uniwersytetu Gdańskiego, redaktor Jarosław Chrostowski z miesięcznika ?Wiedza i Zycie?, Mikołaj Małaczyński z firmy technologicznej Legimi. Dyskusja uzupełniona będzie prezentacją czytników elektronicznego papieru przez Helenę Pomeroy."

Źródło: TechShow.pl