Siedzenia w samochodzie wyścigowym

[caption id="attachment_22061" align="alignleft" width="342"]fotel rajdowy omp Fotel rajdowy OMP jest jednym z najlepszych według specjalistów[/caption] Praca kierowcy rajdowego niektórym wydaje się łatwa oraz ekscytująca. Podczas gdy w rzeczywistości jest trudna i niebezpieczna. Przed niektórymi zagrożeniami zawodnicy chronieni są dzięki profesjonalnemu wyposażeniu auta wyścigowego. Jednym z takich elementów jest fotel rajdowy OMP.

Bezpieczeństwo i wygoda

Kierowca samochodu rajdowego spędza w nim nieraz kilka godzin. Cały ten czas siedzi w wyprostowanej, wymuszonej pozycji, co po uczestnictwie w kilku sezonach wyścigów może prowadzić do bólów kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, aby siedzenie w aucie wyścigowym było nie tylko wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale również w miarę wygodne. Dlatego w fotelu rajdowym OMP stosuje się rozwiązania mające na celu poprawę komfortu kierowcy podczas startu w wyścigach samochodowych:

  • niewielkie wybrzuszenie w dolnej części oparcia fotela zmniejsza nacisk na lędźwiowy odcinek kręgosłupa
  • siedziska profilowane w ten sposób, by podpierały uda kierowcy; często stosowane są dwie osobne poduszki, co ułatwia kierowcy swobodną pracę nóg.

W konstrukcji fotela rajdowego OMP najważniejsze jest, by zapewniał kierowcy bezpieczeństwo w razie wypadku. Nie wyklucza to jednak działań minimalizujących odczuwany przez niego dyskomfort.

Mocowanie fotela rajdowego OMP

Sposób, w jaki fotel rajdowy OMP jest przytwierdzony do konstrukcji samochodu ma duży wpływ na ochronę kierowcy w razie wypadku. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie wykonywać mocowania, lecz zlecić to zadanie specjalistom z warsztatu samochodowego. Ważne jest także, by odpowiednio dobrać fotel rajdowy OMP do metody mocowania. Tak więc, jeśli siedzenie fabrycznie zostało dostosowane do przytwierdzenia dolnego, nie można zakupić do niego mocowań bocznych. Większe możliwości regulowania pozycji fotela daje przymocowanie go z boku. Można wówczas swobodnie przesuwać siedzenie do przodu i do tyłu, co ma znaczenie w przypadku, gdy auto wyścigowe używane jest przez dwóch różnych kierowców. Opisany w artykule fotel rajdowy doskonale sprawdza się jako wyposażenie samochodu wyścigowego. Gwarantuje kierowcy bezpieczeństwo i zachowanie optymalnej pozycji w trakcie jazdy.