[caption id="attachment_22075" align="alignleft" width="500"]robot odkurzacz Źródło: superrobot.com.pl[/caption] Coraz więcej zwolenników zyskuje nowoczesne odkurzanie podłóg za pomocą urządzenia uruchamianego pilotem, wyposażonego w obrotowe szczoteczki zbierające zabrudzenia do specjalnego pojemnika. Wśród opinii użytkowników przeważają te pozytywne. Czym zatem się charakteryzuje i jakie są korzyści ze stosowania robota sprzątającego?

Odkurza samodzielnie

Używanie urządzenia czyszczącego podłogi jest o wiele bardziej wygodne, niż korzystanie z tradycyjnego odkurzacza. Sprzątanie za jego pomocą prawie wcale nie wymaga naszego udziału. Robot sprzątający trzeba tylko odpowiednio zaprogramować; w ustawieniach wybrać wielkość powierzchni, po jakiej ma się poruszać i godzinę, o której ma rozpocząć czyszczenie podłogi. Wówczas urządzenie samo posprząta pokój albo kuchnię pod naszą nieobecność. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy z racji obowiązków zawodowych lub rodzinnych nie mamy dostatecznie wiele czasu na domowe porządki. Zamiast co kilka dni wyjmować odkurzacz i czyścić podłogę, korzystamy codziennie z robota sprzątającego i nie mamy problemu z zabrudzoną powierzchnią.

Jest inteligentny

Producenci zapewniają, że ich produkt samodzielnie czyszczący podłogi jest urządzeniem inteligentnym. To znaczy, że dzięki zamontowanej w nim kamerze i specjalnym czujnikom robot odkurzacz sam wie, gdzie jest brudno i w tę stronę się kieruje. Potrafi też omijać przeszkody, np. nogi od krzesła lub od stołu, wjechać na dywan i bez problemu z niego zjechać. Urządzenie ustawione na tryb samodzielnej pracy dokładnie zbiera każde zabrudzenie z podłogi. Jego szczoteczka dociera nawet w trudno dostępne miejsca jak przestrzenie pod szafami albo kąty pomieszczeń. Przy tym robot sprzątający w trakcie swojej pracy ?uczy się? danego pomieszczenia i z czasem czyści je coraz lepiej i dokładniej.

Nie potrzebuje kabla

Urządzenie, które samo odkurza podłogi, jest bezprzewodowe. Przez to zasięg jego działania jest nieraz większy niż powierzchnia, którą moglibyśmy wyczyścić odkurzaczem (w przypadku najnowszych modeli urządzeń czyszczących wynosi ona 130 m2) . Bateria zasilająca pracę robota sprzątającego ładowana jest w tzw. stacji dokującej, do której urządzenie, w razie potrzeby, samo się kieruje. Tak więc nie dość, że nie musimy pamiętać o regularnym sprzątaniu, to jeszcze nie musimy kontrolować stanu baterii. Opisany robot do sprzątania powierzchni płaskich jest jeszcze jednym praktycznym i funkcjonalnym urządzeniem ułatwiającym codzienne funkcjonowanie oraz dbanie o porządek. Warto zastanowić się, czy nie wykorzystać jego możliwości we własnym domu.