Szacuje się, że w Polsce nadal brakuje kilkudziesięciu tysięcy programistów. Pomimo wysokich zarobków oraz bogatej oferty benefitów rynek pracy jest w stanie przyjąć jeszcze wielu specjalistów z branży IT. Chcesz programować, ale nie wiesz jak zacząć? Dowiedz się już teraz.

To prostsze niż myślisz!

kurs programowaniaWokół programowania narosło wiele mitów i legend. Wbrew powszechnej opinii, żeby zostać programistą nie trzeba posiadać wyjątkowych umiejętności analitycznych ani nawet być umysłem ścisłym. Oczywiście te cechy mogą być pomocne ale nie są koniecznością. Programistą może zostać każdy kto jest wytrwały i konsekwentny w realizacji sowich celów. Właśnie wytrwałość i systematyczność są kluczem do zostania programistą. Problemem nie jest także dostępność materiałów edukacyjnych. W Internecie znaleźć można mnóstwo poradników, tutoriali czy kursów programowania zarówno w języku polskim jak i angielskim. W dobie Internetu dostęp do specjalistycznej wiedzy jest prostszy niż kiedykolwiek.

Początki zawsze są najtrudniejsze

Zaczynając przygodę z programowaniem stajemy przed prawdziwym wyzwaniem. Nie znamy odpowiedzi na wiele pytań, które kłębią się w naszej głowie. Jaki język programowania wybrać, od czego zacząć, skąd czerpać wiedzę. Wybór języka nie jest sprawą prostą, tym bardziej jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z IT. Na tym etapie najprawdopodobniej nie wiesz jeszcze jaki język mógłbyś w ogóle wybrać. Być może słyszałeś o HTML albo nawet o C++, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie spróbowanie na własnej skórze jak wygląda praca z różnymi językami. W tym celu warto ukończyć darmowy kurs programowania i poznać podstawy różnych języków.

Co dalej?

Kiedy wybraliśmy już język programowania, który najbardziej nam odpowiada możemy przystąpić do kolejnego etapu czyli poszerzania wiedzy i umiejętności. Dążenie do specjalizacji w danej dziedzinie zawsze jest procesem długotrwałym i wymagającym ciężkiej pracy. Programowanie to przede wszystkim praktyka, pisanie kodu i praca nad jego jakością. Na samym początku warto wybrać kursy programowania dla początkujących, żeby zbudować solidną podstawę do dalszej nauki. W Internecie znaleźć można wiele materiałów edukacyjnych, zarówno płatnych jak i darmowych. Jest bardzo wiele dużych platform, czy też for internetowych, skąd można się uczyć.Znaleźć tam można mnóstwo poradników video o bardzo różnorodnej tematyce, nie tylko związanej z programowaniem. Poziom trudności kursów również jest bardzo zróżnicowany.  Tego typu tutoriale pozwolą rozwinąć umiejętności od poziomu laika po zaawansowanego specjalistę. W Internecie dostępnych jest wiele produktów szkoleniowych jak wspomniany wyżej kurs programowania, można jednak skorzystać również z kursów stacjonarnych organizowanych przez wiele szkół programowania.