Mosty to jedne z najpopularniejszych sposobów na uzupełnienie brakującego uzębienia. Dzięki nim można bez poczucia wstydu cieszyć się pięknym uśmiechem i jeść wszystko, na co ma się ochotę. Ich konstrukcja opiera się na dwóch filarach, czyli "czapeczkach" założonych na oszlifowane zęby, pomiędzy którymi doczepiona jest brakująca korona, czyli przęsło. Pacjenci jednak często nie wiedzą, że o takie uzupełnienie należy szczególnie dbać, by posłużyło nam latami. Jak więc to robić?

Szczotkowanie zębów przy mostach i koronach

Oral-BOsoby, którym stomatolog założył stałe uzupełnienie protetyczne powinny używać specjalnie dla nich dobranej metody szczotkowania. Muszą zwracać uwagę by ruchy, które wykonują, naciągały dziąsło na koronę, a nie cofały go. Szczoteczka nie może być zbyt twarda, gdyż podrażni przyzębie i spowoduje odsłonięcie się miejsca, gdzie kończy się most a zaczyna ząb. Wygląda to bardzo nieestetycznie, zwłaszcza w przypadku uzupełnień na podbudowie metalowej. Warto zakupić produkty sprawdzonych marek, jak np. Oral-B, które mają w swojej ofercie specjalnie dopasowane do potrzeb klienta akcesoria w korzystnej cenie, można je znaleźć tutaj https://www.domowystomatolog.pl/firm-pol-1142347122-Braun-Oral-B.html.

Jakie gadżety pomogą utrzymać higienę jamy ustnej?

W gąszczu ofert łatwo się pogubić. Czasami nie jest do końca jasne, do czego służy dana szczoteczka i jak ją poprawnie używać. Dużo akcesoriów nie jest też potrzebnych przeciętnemu człowiekowi. Na które więc warto się zdecydować? Podstawową sprawą, zaraz obok szczoteczki do zębów jest nić dentystyczna. Jednak ze względu na budowę mostu, zwykła nić nie wejdzie pod przęsło i nie usunie stamtąd resztek pokarmów. Doczepiona korona ściśle przylega do zębów obok, nie ma więc tam przestrzeni jak przy własnych zębach, ale nie ma możliwości przytwierdzenia jej do dziąsła. Znajduje się tam sporo miejsca idealnego dla rozwoju bakterii. Najpopularniejszym produktem, który potrafi sobie poradzić z tym problematycznym obszarem jest Oral-B Super Floss, czyli nić dentystyczna, składająca się z trzech części. Pierwsza, usztywniana, służy do wprowadzenia nici pod przęsło. Druga, puszysta, dociera w każdy zakamarek, usuwając cały brud z pomiędzy mostu a dziąsła. Ostatnia wygląda jak zwyczajna nić stomatologiczna i służy do tradycyjnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

Wyżej opisane techniki to podstawy utrzymania zadowalającej higieny, ale dla bardziej wymagających Oral-B oferuje akcesoria pomocnicze. Szczególnie przydatne wśród nich są szczoteczki jednopęczkowe, które świetnie zbierają biofilm z okolicy kieszonek dziąsłowych. A jeśli pomiędzy zębami występują szerokie przestrzenie, zamiast nici wygodniejsze będą szczoteczki międzyzębowe. Czas i zaangażowanie włożone w codzienną higienę pozwolą na długie cieszenie się pięknym uśmiechem.