Oświeceniowa zasada ,,bawić ucząc? sformułowana jeszcze przez Krasickiego niezmiennie cieszy się poparciem większości pedagogów. Przez łączenie zabawy z nauką można osiągnąć naprawdę rewelacyjne efekty. Nie każdy jednak wie, jak się do tego zabrać i co zrobić, aby doprowadzić do oczekiwanego efektu. Wykorzystanie klocków konstrukcyjnych jest jednym z najlepszych pomysłów.

klocki konstrukcyjneDlaczego warto wybrać klocki konstrukcyjne?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, co sprawia, że akurat klocki konstrukcyjne, są tak rozwijającą zabawką. Ich koncepcja jest doprawdy banalna, ale właśnie w niej tkwi największa zaleta. Budowanie najróżniejszych kompozycji za pomocą klocków konstrukcyjnych wzmacnia postęp w kształtowaniu się wielu umiejętności ważnych dla każdego dziecka. Niewielkie elementy w różnych kształtach i wielkościach wymagają od małego konstruktora wiele skupienia, a dopasowanie ich w odpowiedni sposób rozwija jego zdolności manualne. Niemal wszystkie klocki konstrukcyjne posiadają części w wielu kolorach, dzięki czemu podczas zabawy wspierane jest również poczucie estetyki. Nie bez znaczenia jest również kształtowanie się umiejętności planowania przestrzennego. Najbardziej istotne jest jednak kształtowanie wyobraźni malucha, klocki konstrukcyjne w żaden sposób nie ograniczają jego pomysłowości, wręcz przeciwnie. Dzięki temu za pomocą tego samego zestawu elementów jednego dnia mały konstruktor może stworzyć miniaturowe miasto wraz z jego mieszkańcami, a chwilę później zbudować fantazyjną rakietę kosmiczną i wybrać się w podróż do gwiazd. Jedyną barierą jest inwencja dziecka, dlatego bardzo istotna jest odpowiednia reakcja ze strony opiekunów.

Jaką rolę odgrywają rodzice?

Nawet najlepsza zabawka edukacyjna, choćby kosztowała mnóstwo pieniędzy, nie będzie przynosiła dużej korzyści bez należytego zainteresowania okazywanego przez rodziców. Niemal każde dziecko, tworząc własne kompozycje z klocków, będzie oczekiwało akceptacji najbliższych. Krytyka lub co gorsza lekceważenie może mieć opłakany efekt i sprawić, że maluch na długo zniechęci się do zabawy nawet najbardziej atrakcyjnymi klockami. Natomiast życzliwy komentarz z pewnością sprawi mu dużo radości i z pewnością zmotywuje do budowania jeszcze bardziej kreatywnych tworów. Nie należy jednak przesadzać i reagować na każdą kolejną konstrukcję wybuchem zachwytu, dziecko z pewnością zauważy sztuczne zachowanie i może zinterpretować to zupełnie odmiennie.