Coraz więcej osób, planując remont czy wykończenie mieszkania, decyduje się na używanie nowoczesnych lamp oraz innych elementów oświetlenia. Okazuje się bowiem, że styl nowoczesny, nawet jeśli nie jest przewodnim w danym pomieszczeniu, to nadal święci triumfy wśród osób planujących stworzenie przytulnego oraz wygodnego wnętrza.

Oświetlenie rzecz jasna pełni przede wszystkim funkcję praktyczną: może ogólnie dawać światło w pomieszczeniu, co zazwyczaj jest domeną lamp sufitowych, albo po prostu dostarcza odpowiednich wrażeń wizualnych dzięki swojej dekoracyjności. W każdym z tych wydań używać jednak można nowoczesnych lamp, które świetnie sprawdzają się w połączeniu z najróżniejszymi pomysłami na wnętrze.

Jakie są nowoczesne lampy?

Niegdyś oświetlenie pełniło głównie jedną funkcję, tymczasem dziś wszystkie nowoczesne lampy mają spełniać dwie role jednocześnie: muszą być funkcjonalne w danym wnętrzu, ale zarazem również niezwykle dekoracyjne oraz tworzące charakter pomieszczenia. Z tego powodu w wielu przypadkach wybiera się nie tylko pojedyncze lampy, ale całe ich zestawy, łącząc kolory mebli czy ścian z estetyką wykończenia wnętrza.

Z jakich materiałów?

Przede wszystkim nowoczesne lampy często wykonywane są z materiałów zupełnie innych niż standardowe szkło. Niekiedy lampa w ogóle nie posiada szklanych elementów, bazując np. na metalowym abażurze, szczególnie modnym w przypadku stylu miejskiego. Przy stylu skandynawskim stawia się raczej na jasne barwy: zarówno jasne kolory drewna, jak i po prostu biel oraz szarości. Niekiedy całość wykończenia pomieszczenia, jeśli wykonana w delikatnych barwach, przełamana jest np. ceramicznym, lakierowanym abażurem lampy w intensywnym odcieniu, np. czerwieni, granatu czy zieleni. Wykorzystuje się więc zarówno tkaniny, jak i ceramikę, metal czy drewno.

Nowoczesne lampy jest dziś dość łatwo znaleźć w ofercie rozmaitych sklepów z wyposażeniem wnętrz, dlatego stanowią one łakomy kąsek przy wykończeniu mieszkania. Nie należy jedynie zapominać o funkcjonalności naszych wyborów.