Wczoraj przejeżdżałem przez gminę Margonin w województwie wielkopolskim. Wszystko wyglądało normalnie, nieduża miejscowość, nawet dość ładna. Prawdopodobnie przejechałbym nie zwracając większej uwagi gdzie jestem, gdyby nie las potęęęężnych wiatraków, który nagle zobaczyłem. Szok! Wiatraki były naprawdę potężne i przede wszystkim było ich mnóstwo. Naliczyłem około 20, a wszędzie naokoło było widać kolejne słupy gotowe do postawienia.

wiatraki2

Zaintrygowany tym faktem postanowiłem poszukać co-nieco w googlach. Okazało się, że bardzo przedsiębiorczy i zaradny burmistrz Margonina Leszek Łochowicz sprowadził bardzo bogatego inwestora z Portugalii, który stawia największą w Polsce farmę wiatrową!

Inwestorem będzie, wspomniana wcześniej, portugalska Grupa EDP Renevables. Jest to potężna korporacja energetyczna posiadająca wiele inwestycji na całym świecie. W Polsce planują ukończyć budowę 60 wiatraków o mocy 2MW, co da całkowitą moc farmy w imponującej liczbie 120 MW! Będzie to największa farma w Polsce dająca połowę uzyskiwanej obecnie energii wietrznej w naszym kraju oraz jednocześnie jedna z większych w Europie.

edp2

Oto słowa burmistrza Łochowicza:

"Jest to ogromne wyzwanie pod względem logistycznym - biorąc pod uwagę fakt, iż na terenie gminy Margonin powstanie 60 turbin wiatrowych - każda o mocy 2 MW zainstalowanych na 100 metrowych wieżach - co wymaga ciągłej współpracy z 70-cioma rodzinami - właścicielami gruntów, na których posadowione zostaną wieże i ich okablowanie podziemne.

Cieszy nas fakt, iż współpraca ta wpłynie pozytywnie wpłynie na budżety tych rodzin, a co najistotniejsze na budżet Miasta i Gminy Margonin. Z perspektywy naszej gminy ważne jest również to, że spora część dróg gminnych oraz pozostałej infrastruktury zostanie zmodernizowana, a także wybudowana od nowa.
Nie muszę chyba dodawać, że wytwarzana tu energia będzie z całą pewnością czysta ekologicznie, co nie jest bez znaczenia dla mieszkańców naszej gminy - a także stanowi pewnego rodzaju przeciwwagę dla innych źródeł energii elektrycznej (w tym nuklearnych).

Drodzy państwo, chciałbym zapewnić, że Grupa EDP Renevables oraz jej przedsięwzięcie były i nadal będą wspierane przez nasze Miasto i Gminę. Poza tym jestem przekonany, że Grupa EDP inwestując na terenie Miasta i Gminy Margonin jest w stanie zainteresować tym miejscem innych inwestorów, którzy poprzez swoją działalność będą w stanie polepszać jakość życia mieszkańców naszego powiatu, a tym samym Miasta i Gminy Margonin."

Dla mnie najlepszą wiadomością jest fakt, że inwestycja już trwa. Nie wiem kiedy się zakończy, ale zdaję się że połowa już za nimi. Każdy z wiatraków razem ze śmigłami będzie mierzył ok. 150 metrów. To naprawdę giganty! Koszt jednego to 16 mln zł, łatwo więc policzyć, że koszt całej inwestycji przekroczy miliard złotych jeśli wliczyć w to budowę punktów zbiorczych i całej dodatkowej infrastruktury.

wiatrak1

- Niestety trochę zmieniły się realia. - mówi zastępca burmistrza, sekretarz gminy Wiesław Swosiński. - W momencie podejmowania decyzji, parę lat temu mniej ryzykowaliśmy. Teraz podatek od nieruchomości, który zależy od wielkości budowli został ograniczony do samego słupa i fundamentu, bez śmigieł i siłowni. Oficjalnie nie ma w Polsce lobbingu, ale jakimś cudem zmieniła się definicja budowli na niekorzyść samorządów. Do kasy gminnej wpłynie więc mniej pieniędzy, nie mówiąc, że inna jest też wartość dolara. Ale i tak jesteśmy dobrej myśli, zastrzyk finansowy wyniesie ok. 2 mln zł. (ok. 10 proc.), przy 19-20 milionowym budżecie gminy. Te dziesięć procent to dużo, tyle brakuje nam do spełnienia bardziej ambitnych planów inwestycyjnych.

Zdaniem samorządowców pieniądze będą procentować i pomogą w kreowaniu rozwoju turystyki w gminie, której przypomnijmy wielkim orędownikiem jest burmistrz Leszek Łochowicz.. - Gmina zyska kilometry wzmocnionych i przebudowanych dróg, nie licząc dojazdów bezpośrednio na pola. Nie byłoby nas na to stać.
Póki co jednak gigantyczne ciężarówki spowodowały sporo szkód na nieprzystosowanych do takich ciężarów lokalnych drogach. Zdaniem sołtys Radwanek Wandy Bonikowskiej, da się jednak znieść te uciążliwości. Ważne, że coś się dzieje - mieszkańcy w przeważającej części są zadowoleni. Poza tym to nawiązanie do tradycji, bo jak pamięta z dzieciństwa w dawnych Radwankach wiatraki były stałym elementem pejzażu.
Trzeba przyznać, burmistrzowi Margonina udała się rzecz wręcz niewyobrażalna. Podczas gdy w innych częściach Polski protest wywołuje już budowa pojedynczego masztu lub wieży, tu ciche mozolne negocjacje z każdą z rodzin - właścicieli gruntów przyniosły wymierne rezultaty. Sceptyków i malkontentów było jak na lekarstwo. - Burmistrz konsultował się z nami, organizował spotkania, przekonywał. W końcu sprawa została zaklepana, umowy podpisane. - mówi Helena Cieślak - jedna z właścicielek gruntu, na którym stanie maszt - Tutejsi rolnicy nie śpią na pieniądzach i 8 tysięcy zł za dzierżawę rocznie, piechotą nie chodzi. Teraz ruch się zrobił we wsi, jakiego nie pamiętają najstarsi mieszkańcy.
W sumie na terenie gminy Margonin powstanie 60 wiatraków - zgrupowanych w dwóch farmach na terenie kilku sołectw. Pierwsza to - Studźce - Radwanki - Podstolice (11 masztów), drugą zaplanowano w okolicach Sułaszewa - Pruchnowa (49 sztuk), obie rozmieszczone są na obszarze ponad 50 kilometrów kwadratowych! Wymagać to będzie ciągłej współpracy z 55 rodzinami - właścicielami gruntów, na których posadowione zostaną maszty. A koszt jednego jest olbrzymi i wynosi ok. 16 mln złotych.
Aż dziw, że nigdzie nie było słychać o tym przedsięwzięciu. Wydaje mi się, że sprawa warta nagłośnienia. Może na chwilę zamknie to usta wszystkim malkontentom, którzy wciąż mówią, że "w naszym kraju to nic nigdy nie wyjdzie". A tu proszę, jednak coś wychodzi.. :)
Źródło: margonin.pl