W USA z powodu rozproszenia uwagi podczas prowadzenia pojazdu rocznie ginie 3 000 osób. Część z nich to niestety ofiary nawigacji satelitarnej. Na szczęście AT&T Labs znalazło sposób na skuteczną nawigację bez odciągania uwagi kierowcy od drogi.

Metodą na zmniejszenie liczby tragicznych w skutkach wypadków ma być wibrująca kierownica. Wbudowane w nią w 20 miejscach silniczki wibrują zgodnie z ruchem wskazówek zegara, gdy kierowca skręcić ma w prawo i w przeciwnym kierunku, gdy nawigacja zaleca skręt w lewo.

Co ciekawe badania wynalazku wykazały jego wyjątkową skuteczność w odniesieniu do młodych kierowców. W sumie nie jest to wielkim zaskoczeniem - w końcu to młodzież posiada najwięcej elektronicznych gadżetów i poddane jest największej pokusie użycia ich w samochodzie. A warto wiedzieć, że chociażby taka rozmowa telefoniczna zwiększa ryzyko wypadku 4-krotnie, a niewinny SMS  23-krotnie!

Kierownica AT&T nie jest pierwszym motoryzacyjnym usprawnieniem wykorzystującym wibracje. Na łamach Futurebloga pisaliśmy już kiedyś o wibrującym fotelu chroniącym przed zjawiskiem martwego punktu. Można zatem powiedzieć, że samochody przyszłości będą o wiele bardziej "zmysłowe" oddziałując nie tylko na wzrok i słuch.

źródło: technologyreview.com