Pod koniec 2010 r. pisaliśmy o projekcie SARTRE, zakładającym grupowanie pojazdów w konwoje, co miało zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz mniejsze zużycie paliwa. Dziś, półtora roku później, jesteśmy już po testach systemu.

Próbny przejazd odbył się w Hiszpanii. Trzy samochody marki Volvo (główny partner projektu) przebyły odległość 200 km, ze średnią prędkością 85 km/h. Podczas gdy kierowane one były laserowymi i radarowymi sygnałami z przewodzącej karawanie ciężarówki, kierowcy oddać się mogli rozrywkom takim jak czytanie prasy czy surfowanie po internecie. Panie natomiast nie omieszkały przy tej okazji skorzystać z możliwości poprawienia makijażu.

Choć oczywiście próbne przejazdy odbywały się już wcześniej, tym razem po raz pierwszy "pociąg" wpuszczony został w normalny ruch na autostradzie. Można więc wydarzenie to bez wątpienia nazwać milowym krokiem w kierunku samoprowadzących się samochodów. Przed systemem jest jednak jeszcze jeden ważny test - pomiar zużycia paliwa, który pokaże, czy podróż w konwoju jest na prawdę taka oszczędna

źródło: popsci