Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury, wiele młodych osób rozpoczyna studia. W ciągu kilku lat zyskują tytuł licencjata lub inżyniera, a także stają się bardziej doświadczeni i dojrzali. Polski system edukacji nie zawsze jednak jest w stanie im zapewnić kwalifikacje, które umożliwią podjęcie pracy w dowolnym miejscu na świecie. Najlepszym sposobem na kontynuowanie nauki jest rozpoczęcie studiów magisterskich za granicą. Uczelnie w UK otwarte są dla wszystkich Polaków, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia w Polsce. Dlaczego warto robić magisterkę w Anglii?

Długość studiów magisterskich w Anglii

Studia magisterskie w UK są dwa razy krótsze, niż w Polsce. Oznacza to, że student może w ciągu zaledwie jednego roku akademickiego zdobyć niezbędną wiedzę praktyczną oraz umiejętności na wybranym przez siebie kierunku. Przez ten czas jego obowiązkiem jest napisanie pracy magisterskiej, nadzorowanej przez tutora - korepetytora, który na bieżąco weryfikuje postępy oraz udziela różnych wskazówek. W porównaniu do rodzimego odpowiednika, praca magisterska w Anglii mieście się zwykle w 20 stronach i nie wymaga obrony. Magisterka w rok jest szybsza do zrealizowania, a także mniej stresująca - nie wiąże się z koniecznością odpowiadania na pytania zadawane przez członków komisji.

Pomoc ze strony uczelni

Uniwersytety w Wielkiej Brytanii dokładają wszelkich starań, aby zapewnić zagranicznym studentom kompleksowe wsparcie. Nie tylko spełniają ich potrzeby i wymagania pod względem oferty edukacyjnej, ale też gwarantują fachową pomoc na etapie rekrutacji. Decydując się na studia magisterskie w Anglii, kandydat może skorzystać z tzw. careers service. W ramach tej usługi studenci oddają swoje cover letters oraz CV do sprawdzenia profesjonalistom. Istnieją też rozmaite programy wspierające studentów kontynuujących naukę, włącznie z business mentoringiem. Wszystkie te rozwiązania dostępne są nawet do trzech lat po ukończeniu studiów. Uniwersytety dają również studentom możliwość pracowania na terenie kampusu, np. w roli ambasadora. Nie bez znaczenia pozostaje opcja odbywania płatnych staży, dzięki którym wiele praktycznych umiejętności zdobyć można jeszcze na etapie nauki.

Swoboda w wyborze kierunku

W Polsce magisterka wiąże się z koniecznością realizowania przez studenta tego samego kierunku, który podjęty został w latach poprzednich. Studia magisterskie w Anglii wyglądają zupełnie inaczej - np. rozpoczęcie studiów biznesowych drugiego stopnia nie wymaga posiadania tytułu licencjata nauk biznesowych, dzięki czemu studenci mają dużą swobodę wyboru ścieżki edukacyjnej. Takie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza osobom, które nie chcą ograniczać się do tylko jednej dziedziny nauki. Nie bez znaczenia pozostaje większe zróżnicowanie specjalizacji. W Polsce uczelnie wyższe nie oferują np. kierunków badawczych na studiach stopnia niższego, niż doktorancki. Uniwersytety w UK nie posiadają takich ograniczeń, dzięki czemu studenci mogą wybierać kursy pozwalające na przeprowadzanie szczegółowych badań w zakresie każdej ze studiowanych dziedzin.

Rozbudowane kampusy

Uniwersytety w Wielkiej Brytanii to w większości bardzo nowoczesne placówki. Opłaty za czesne są w nich stosunkowo wysokie, jednak koszty w całości pokrywa rządowy kredyt studencki. W rozbudowę kampusów i pracowni inwestowane są ogromne środki, co przekłada się na możliwość korzystania z najwyższej jakości sprzętu oraz wyposażenia. Poszczególne stanowiska pracy dysponują nowoczesnymi komputerami, dzięki czemu studenci mają doskonałe warunki do nauki. Dotyczy to także najgorętszych okresów w ciągu roku akademickiego, kiedy to nadchodzą egzaminy i zbliżają się terminy oddania prac. Magisterka za granicą daje polskim absolwentom studiów pierwszego stopnia ogromne możliwości, dlatego warto się na nią zdecydować. Szczegółowe informacje na temat studiów magisterskich w Anglii dostępne są na stronie: https://studiawanglii.pl/studia-magisterskie/, gdzie znajduje się wiele przydatnych porad i wskazówek dla kandydatów.