Mars ? Czerwona Planeta ? od lat fascynował ludzkość. Na szczęście już w wkrótce poznamy tę tajemniczą planetę trochę lepiej. Wystrzelona przez NASA w zeszłym roku, dokładnie 26 listopada amerykańska sonda Mars Science Laboratory oraz łazik Curiosity są coraz bliżej czerwonej planety ? do celu zostały niecałe trzy miesiące podróży.

 

W chwili obecnej sonda znajduje się około 126 milionów kilometrów od Ziemi, zaś do celu pozostało niewiele ponad 31 milionów w linii prostej. Odległości te wprawiają w zdumienie, ale prawda jest taka, że nie jest to całkowita trasa, jaką sonda pokonała. Otóż trajektoria lotu sondy komicznej to nie prosta linia łącząca Ziemię i Marsa. Czemu?

 

Po chwili zastanowienia można dojść do wniosku, że planety te przecież cały czas poruszają się po swoich orbitach wokół Słońca. Po zliczeniu całej drogi pokonanej przez sondę wychodzi aż 400 milionów kilometrów, zaś do celu pozostało w sumie prawie 170 mln kilometrów. W czasie podróży na Ziemi również trwają przygotowania do rozpoczęcia badań planety. Nie możemy doczekać się pierwszych informacji z Marsa.

 

Źródło: NASA