Wysposażenie gabinetu stomatologicznego – podstawowe urządzenie

Wysposażenie gabinetu stomatologicznego – podstawowe urządzenie

Dobre efekty leczenia stomatologicznego zależą nie tylko od talentu i wiedzy lekarza. Ogromne znaczenie ma także podstawowe wyposażenie jego gabinetu. Wyposażenie gabinetu stomatologicznego to szereg instrumentów, bez których trudno o efektywne leczenie. Do podstawowego wyposażenia zalicza się narzędzia:
-diagnostyczne (lusterko dentystyczne, zgłębnik dentystyczny, pęseta stomatologiczna),
-izolujące zęby od wilgoci,
-służące do wypełniania ubytków (nakładacze i upychadła),
-do opracowywania wypełnień (wiertła stomatologiczne),
-do opracowywania zębów (dźwignie korzeniowe i bagnetowe),
-narzędzia chirurgiczne,
-narzędzia implantologiczne.

Unity stomatologiczne w wyposażeniu gabinetu stomatologicznego

Podstawowym elementem, w który powinno być wyposażone każde takie miejsce, jest fotel dentystyczny. Choć nie jest to w pełni ścisła nazwa, prawidłowo mówimy o unitach. Unity stomatologiczne to zespoły urządzeń, w skład których wchodzi właśnie sam fotel, ale i połączony z nim stolik lekarza, do tego stolik asysty, najczęściej także sterownik nożny oraz blok spluwaczki. Oprócz tego do unitów połączone są lampy zabiegowe, które dbają o odpowiednie oświetlenie jamy ustnej podczas zabiegów, a także ślinociągi i ssaki, które na bieżąco odciągają napływającą ślinę, usuwane tkanki czy resztki materiałów. Ponadto unity, w zależności od producenta i ich ceny, posiadają szereg urządzeń peryferyjnych i bloki zasilania.

Unit stomatologiczny - podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego
Unit stomatologiczny

Dobrze dobrany unit stomatologiczny nie zastąpi wprawnej ręki i doświadczenia, ale może być nieocenioną pomocą w trakcie pracy stomatologa. Zapewnia wygodę, komfort i bezpieczeństwo samego pacjenta, jak i wysoką jakość usług wykonywanych przez specjalistę. Nie dziwi więc fakt, że obecnie stomatolodzy tak wielką uwagę przykładają do wyposażenia swoich gabinetów. Wprowadzenie nowych, zaawansowanych technologicznie urządzeń sprawia, że niektóre z usług są w stanie wykonywać mniejszym nakładem energii i w krótszym czasie, a to z kolei pozwala na obniżenie cen. Nowoczesne wyposażenie zmniejsza także dyskomfort pacjenta i ból podczas niektórych zabiegów.

Koszty wyposażenia gabinetu stomatologicznego

Stomatolog powinien wybrać taki unit, który będzie dostosowany do jego umiejętności i potrzeb. Najważniejszym kryterium jest funkcjonalność konsolety, a także możliwość dodawania kolejnych urządzeń. Nie można zapominać, że pacjent ocenia gabinet wzrokowo, dlatego wygląd unitu ma ogromne znaczenie dla jego komfortu i pozytywnych odczuć. Koszt najprostszego fotela to około 30 tysięcy zł. Bardziej nowoczesne i rozbudowane modele są droższe, a ich cena uzależniona jest od dodatkowych opcji (najdroższe unity kosztują około 50 tysięcy zł).

Podobne wpisy
W naszym domu wielokrotnie mamy do czynienia z naprawami usterek, czy przywróceniem do właściwego stanu
Uruchomienie własnego biznesu opartego na produkcji konkretnych dóbr wymaga, przynajmniej na samym początku, podjęcia kilku
Zabiegi medycyny estetycznej są chętnie polecane zwłaszcza tym paniom, które wkroczyły w wiek średni, a
5.00 średnia ocena (93% wynik) - 1 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*