Kieliszki do wina ? jakie wybrać?

Nastrój romantycznej, czy wykwintnej kolacji można zbudować na wiele sposobów: ładna zastawa, elegancka aranżacja stołu, świece i przede wszystkim idealnie dobrane kieliszki do wina. Nie każdy jednak wie, że muszą one być odpowiednie pod rodzaj i kolor trunku.

Setki lat historii

czerwone wino w kieliszkuKielich do wina już od zarania dziejów pełnił istotną funkcję. W historii, legendach, malowidłach, czy archeologicznych eksponatach praktycznie zawsze był ważnym elementem, nie tylko użytkowym. Posiadał swoją symbolikę, co dodatkowo podkreślały kolorowe zdobienia i wzory. Do dzisiejszych czasów pozostało coś z tego istotnego znaczenia. Współcześnie, przy wyborze odpowiednich kieliszków do wina, należy kierować się nie tylko indywidualnym gustem, ale także przeznaczeniem, bo istotnym jest fakt, czy kupujemy kieliszki do wina czerwonego, czy białego.

Jakie kieliszki do wina wybrać?

Mamy wino białe i czerwone, a kieliszki, z których pije się ten alkohol także powinny być dedykowane pod rodzaj wina. Kieliszki do wina białego i czerwonego mają inne kształty i wysokości, a wszystko po to, aby w pełni poczuć smak i aromat pitego trunku, by wydobyć z niego to, co najlepsze. Każde wino ma inny bukiet smaków i aromatów, a odpowiedni kieliszek do wina pozwoli je uwydatnić. Współczesny rynek jest bogaty w odpowiednie kieliszki, które tworzone są pod rodzaj wina. Nawet laik w temacie win i kieliszków z łatwością dobierze odpowiedni kształt i wymiar pod odpowiedni rodzaj trunku. Wystarczy kierować się kilkoma, podstawowymi zasadami. Wybór pod względem estetyki jest już kwestą indywidualną.

  • Kieliszek do wina białego ? kieliszek do tego rodzaju wina jest smuklejszy i wyższy od tego, który stosuje się do wina czerwonego. Czasza wina u dołu lekko się zwęża. Taki kieliszek posiada także wyższą nóżkę, za którą powinno się trzymać w trakcie picia, gdyż tym sposobem nie ociepla się wina.
  • Kieliszek do wina czerwonego ? posiada dość szeroką czaszę, bardziej przypomina swym wyglądem te tradycyjne, spotykane w historii kielichy do wina. Czasza takiego kieliszka do wina lepiej układa się w dłoni. Szerokość takiego naczynia pozwala na odpowiednie czucie i smakowanie aromatów czerwonego trunku. Kieliszki do wina czerwonego powinny być przeźroczyste, bo w ten sposób podkreśla się kolor napoju.

Wybranie odpowiedniego naczynia pod ulubiony rodzaj wina jest rzeczą dość prostą, a ten mały zabieg z pewnością sprawi, że wino nabierze jeszcze lepszego smaku.

Podobne wpisy
Jedną z najtrudniejszych rzeczy w przypadku każdej kobiety dbającej o swój wygląd jest dobranie odpowiednich
Ruskie pierogi to jedno z klasycznych dań kuchni polskiej, cenione nie tylko przez mieszkańców naszego
Pomijając kwestię zakupu określonych typów mebli, takich jak stoliki i stoły, krzesła, hokery i inne,
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*