5 odkryć medycyny na które wciąż czekamy

5 odkryć medycyny na które wciąż czekamy

Medycyna poczyniła w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nieprawdopodobne postępy. Szczepionki, transplantologia, antybiotyki, nowoczesne lekarstwa, metody diagnostyczne – to wszystko przyczynia się do ciągłego wydłużania ludzkiego życia. Mimo tak wielkiego progresu, przed naukowcami stoi jeszcze mnóstwo wyzwań, na które wciąż nie potrafią znaleźć sposobu. Oto 5 odkryć, na które wciąż jeszcze czekamy.

Szczepionka przeciw HIV
Udało się wynaleźć środki, które wstrzymują w dużym stopniu namnażanie się wirusa w ludzkim organizmie. Zarażony pacjent musi przyjmować leki już do końca życia, w przeciwnym razie grozi mu rozwinięcie choroby i śmierć. Wciąż jednak nie udało się opracować szczepionki, która całkowicie chroniłaby przed chorobą, podobnie jak działają szczepionki przeciw ospie, czy odrze. Jest to spowodowane szybkim tempem mutowania wirusa HIV. Jedyna dostępna szczepionka zmniejsza ryzyko zakażenia o ok. 30%, co wciąż jest niskim wynikiem.

Terapia genowa
Wiele chorób ma swoje źródło w genach. Spowodowane są mutacjami lub brakiem określonych genów, co z kolei powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu komórek i rozwój chorób. Naukowcy prowadzą badania nad sposobem zastępowania wadliwego genu przez prawidłowy. W tym zadaniu mają pomagać specjalnie zaprogramowane wirusy, które wnikałyby do komórek.

Lekarstwo na nowotwory
Istnieje ogromna ilość nowotworów, z czego wiele z nich ma zupełnie inne podłoże. Trudno zatem oczekiwać, aby znalazło się panaceum na każdy ich rodzaj. Istnieją jednak skuteczne terapie złożone, które przywracają chorych do zdrowia. Minusem takiego leczenia jest długi czas i obciążenie organizmu.

Hodowla narządów
Pacjenci z chorobami nerek są podłączani do maszyn dializujących, a chorzy na serce do specjalnych pomp, które wykonują pracę zamiast niego. Postępująca miniaturyzacja być może pozwoli kiedyś na stworzenie niewielkich sztucznych organów, które będzie można wszczepiać do ciała.

Regeneracja narządów
Pierwsze sukcesy w regeneracji serca za pomocą komórek macierzystych mamy już za sobą. Na razie jednak są to pierwsze, niepewne kroki w stronę pełnej regeneracji wszystkich organów. Wszczepianie komórek macierzystych być może zastąpi w przyszłości transplantację.

Podobne wpisy
Arkusz kalkulacyjny jest najpopularniejszym programem biurowym, którego używa się m. in. do przetwarzania danych liczbowych.
Czasami trudno namówić dzieci do nauki, a jeszcze trudniej zachęcić nastolatka. Samo mówienie o tym,
MRI to w skrócie rezonans magnetyczny głowy - jedno z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych. Rezonans umożliwia
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

1 thought on “5 odkryć medycyny na które wciąż czekamy”

  • Naukowcy zaczynają już hodować organy z komórek macierzystych pacjentów, tylko na razie te bardzo proste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*