bulb-2Nareszcie jest okazja napisać o tym prostym rozwiązaniu, które pozwoli nam zaoszczędzić oraz pomóc naszej planecie - żarówki energooszczędne. Okazja nasunęła się w związku z wprowadzeniem ich do oferty przez sklep lampyy.pl, o którym już Wam pisaliśmy przy okazji niezwykle ciekawych lamp.

   

Miło widzieć, że promują oni zielone rozwiązania oferując swoim klientom do swoich lamp właśnie żarówki energooszczędne. Rozwiązanie niby proste, ale dość rzadko spotykane. Większość ludzi kupując nową lampę zazwyczaj sięga jednak po zwykłe żarówki. Czym to jest spowodowane? Ciężko powiedzieć. Myślę, że mała jest w dalszym ciągu świadomość społeczeństwa o tym, ile można zaoszczędzić kupując żarówki energooszczędne. Większość Polaków jednak woli wydać 1,50 zł na żarówkę niż 25 zł, nawet mając w perspektywie oszczędności rzędu 80% na rachunkach za prąd.

bulb-4
Do 2012 roku z rynku Unii Europejskiej całkowicie wycofane zostaną tradycyjne, energochłonne żarówki - ogłosiła Komisja Europejska. Od 1 września 2009 roku wycofane zostaną żarówki 100-watowe. Rok później - żarówki 75-watowe, w 2011 żarówki 60-watowe, a 1 września 2012 roku - żarówki 40- i 25-watowe. Najmniej wydajne halogeny (klasy C) mają być wycofane w roku 2016. Odejście od tradycyjnych żarówek jest elementem unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej i szerzej - walki ze zmianami klimatycznymi. KE przekonuje, że pozwoli ograniczyć emisje CO2 o 15 mln ton rocznie.