W naszym klimacie słonecznych dni nie ma niestety zbyt wiele. Czasami jednak, gdy już się pojawiają, potrzebujemy zapewnić sobie nieco cienia w naszych domowych zaciszach. Wówczas, przydają się skuteczne systemy żaluzji zewnętrznych. Jak je wybrać i na co zwracać szczególną uwagę? Jeśli chcecie się dowiedzieć, zachęcamy do lektury dzisiejszego artykułu.


Do czego przydają się w domach żaluzje zewnętrzne?


Pierwszą i najbardziej podstawową funkcjonalnością jest oczywiście zapewnienie cienia we wnętrzach. Zbyt intensywnie operujące słońce prowadzi bowiem do zjawiska olśnienia, które potrafi być bardzo rozpraszające, a nawet powodować silny dyskomfort.


Ponadto, długofalowa ekspozycja pomieszczeń na promienie słoneczne, sprawia, że dom lub mieszkanie bardzo mocno się nagrzewają. Wówczas, potrzeba sporo czasu lub dużych nakładów energii, żeby klimatyzacja sprawnie obniżyła temperaturę do satysfakcjonującego poziomu. Co ciekawe, dobrze dopasowane żaluzje zewnętrzne przydają się także zimą, ponieważ skutecznie izolują przed mrozami, pomagając utrzymać ciepło we wnętrzach. Dzięki temu, przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.


Rolety chronią przed wiatrem oraz stanowią barierę akustyczną, wyciszając wnętrza.


Żaluzje zewnętrzne coraz częściej stają się także rodzajem zabezpieczenia dla domu, gdyż znacząco zmniejszają ryzyko wtargnięcia do wewnątrz niepowołanych osób.

Na koniec, warto też wspomnieć, że niektóre rodzaje rolet stanowią ciekawe urozmaicenie wyglądu domu z zewnątrz lub od środka. Jak zatem wybierać produkty, żeby spełniały swoje funkcje praktyczne i dekoracyjne dla naszych domów?

Rolety zewnętrzne – rodzaje dostępne na rynku

Rolety zewnętrzne można instalować nawet w już stojących budynkach. Koszt zakupu z roku na rok się zmniejsza, więc warto zastanowić się nad wprowadzeniem tego rozwiązania do naszych domów.

Rolety zewnętrzne dzieli się na:
elewacyjne,
nakładane na okna,
naokienne.

Rolety elewacyjne, jak sama nazwa wskazuje, montuje się bezpośrednio na elewacji budynku, tuż nad powierzchnią okna. Niezbędne do prawidłowego działania systemu prowadnice, w tym modelu, umieszcza się po bokach, we wnęce okiennej. Kasetę można pomalować na dowolnie wybrany przez nas kolor, pasujący do elewacji, lub zdecydować się na rozwiązania fabryczne, dostępne w szerokiej gamie barwnej. Do najpoważniejszych wad tego modelu zalicza się występowanie na fasadzie wypustek, które nie zaliczają się do elementów szczególnie dekoracyjnych, zwłaszcza, że często gromadzi się na nich kurz i bród.
Jeśli chcielibyśmy się zdecydować na rolety nakładane na okno, musimy zdawać sobie sprawę, że można z nich skorzystać tylko wtedy, gdy wymieniamy okna na nowe. Zakupione produkty okienne muszą być nieco mniejsze od wcześniej stosowanych, żeby pozostawić miejsce na montaż skrzynki, którą umieszczamy między ościeżem i górną krawędzią ramy okiennej. Co zyskujemy? Przede wszystkim, całkowicie chowamy kasetę żaluzjową.
Trzecim rozwiązaniem są rolety naokienne. W ich przypadku, całość instalacji zakładamy na okna: skrzynka pojawia się na górnej części ramy, a prowadnice na profilach pionowych. Podstawową wadą tego typu żaluzji jest fakt, że ograniczają dostęp do promieni słonecznych. Z tego powodu, nie są zalecane do małych i ciemnych wnętrz.

Sterowanie roletami – wygoda i komfort dla wnętrz


Pozostaje jeszcze kwestia omówienia sterowania żaluzjami zewnętrznymi. Występują dwa rodzaje urządzeń. Rolety ręczne podnosi się i opuszcza z pomocą specjalnej taśmy, którą umieszcza się przy oknie, we wnętrzu domu.

Zdecydowanie praktyczniejsze są jednak żaluzje zasilane elektrycznie. W tego typu modelach, za osłoną znajduje się silnik elektryczny, zarządzający sterowaniem. Zazwyczaj, może się ono odbywać na dwa sposoby: za pomocą gniazda roletowego, czyli dwuprzyciskowego włącznika oraz z pomocą pilota.
Niekiedy istnieje nawet opcja podłączenia rolet zasilanych elektrycznie do domowego systemu Smart House. Polega on na scentralizowaniu zarządzania wszystkimi instalacjami i urządzeniami. Odbywa się to z pomocą jednego panelu, pilota lub inteligentnej aplikacji na telefon. Takie rozwiązania posiada np. Gajwer.pl. Dzięki temu, zyskujemy możliwość zarządzania zdalnie wszystkimi roletami na raz lub każdą oddzielnie – w zależności od aktualnych potrzeb.

Żaluzje w domu – wygoda, praktyczność i oszczędności

W ostatnim czasie montaż zewnętrznych żaluzji do domów i mieszkań stał się niezmiernie popularny. W nowym budownictwie stanowią wręcz standard, zwiększający komfort mieszkania, a także podnoszący wartość samego lokalu.

Jeśli szukamy wygody i praktycznych rozwiązań, warto rozważyć montaż rolet również w naszych domach.