Inaczej określana mianem choroby dłoni, stóp oraz ust. O czym mowa? Oczywiście o chorobie bostońskiej, która zbiera największe żniwo wiosną, latem i wczesną jesienią w żłobkach i przedszkolach. Typowym objawem świadczącym o pojawieniu się zakażenia jest wysypka bostońska.

Charakterystyczne objawy

Chorobę wywołują wirusy Coxackie, przenoszone przez mocz, kał oraz ślinę. Jest bardzo zakaźna, gdyż przechodzi przez dotyk i ślinę. A zatem zarazić się można, dzieląc zabawkę, z zarażoną osobą, w szczególności wtedy, kiedy wcześniej korzystała z toalety, a nie umyła rąk. Pierwsze objawy mają miejsce zazwyczaj 3-5 dni po zakażeniu. Wysypka bostońska bardzo często mylona jest z ospą ? głównie z powodu podobnych objawów. Na dłoniach, stopach oraz w jamie ustnej pojawiają się zmiany, przypominające pęcherze, wypełnione wewnątrz surowiczym płynem. Nie rozprzestrzeniają się na pozostałe partie ciała, choć sprzyjają zlewaniu się. Chory uskarża się na uporczywy świąd skóry, gorączkę i ból gardła. W niektórych przypadkach dochodzi również do występowania biegunki, nudności i wymiotów.

wysypka bostońskaJak rozpoznać?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, pierwsza faza choroby do złudzenia przypomina ospę. Duży udział w tym zakresie odgrywa charakterystyczna wysypka. W celu szerszej diagnostyki konieczne jest baczne obserwowanie wyprysków. Alternatywą są specjalne badania laboratoryjne w kierunku wirusów Coxsackie, potwierdzające wysypkę bostońską, jednak są drogie i wykonywane najczęściej w celach naukowych.

Leczenie

Leczenie choroby bostońskiej ma charakter objawowy. Bardzo ważną rzeczą jest nawadnianie organizmu, co może być utrudnione z powodu bolesnych owrzodzeń w obrębie jamy ustnej. Bardzo łatwo w takiej sytuacji o odwodnienie, co może być warunkiem do hospitalizacji pacjenta. Aby temu zapobiec, podawajmy do picia chłodną wodę łagodzącą ból. Niezbyt polecane są soki, dodatkowo potęgujące nieprzyjemne odczucia. Kiedy przykrym objawom towarzyszy gorączka, leczenie powinno obejmować również podawanie środków obniżających temperaturę. Czasem zdarza się, że po wyleczeniu wysypki bostońskiej, po trzech tygodniach następuje nawrót. Choroba ta nie daje odporności na całe życie, ponieważ wywołują ją szczepy różnych wirusów. Dlatego też niektóre dzieci przechodzą ją łagodnie, inne zaś skarżą się na uporczywe dolegliwości.

Wysypka bostońska nie zagraża życiu pacjenta. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia możemy zmniejszyć odczucie nieprzyjemnych objawów, skracając czas ich trwania.