Australijski ślusarz Stuart Webb opracował unowocześnioną wersję zamka patentowego, pracującą z wieloma różnymi kluczami. Teraz, aby zabezpieczyć swój dom przed nieuczciwymi znalazcami zagubionych kluczy nie trzeba wymieniać całego zamka!

Nie zagłębiając się specjalnie w metodę działania zamka patentowego, wystarczy nam wiedzieć, ze działa on na zasadzie specjalnych zapadek. Gdy umieścimy w zamku odpowiednio oszlifowany klucz zapadki podnoszą się i  można otwierać drzwi. Matrix Key System (MKS) Stuarta Webb'a skonstruowany jest tak, że bod wpływem umieszczenia następnego w kolejności klucza, poprzednie ustawianie zapadek "resetuje się" i od tego momentu zamek współpracuje tylko z nowym kluczem, i tak do następnego "reseta". MKS pozwala na 12 tego typu zabiegów.

O wynalazku zrobiło się głośno dzięki programowi naukowemu emitowanemu w australijskiej stacji ABC. Po zaprezentowaniu go tam władze Terytorium Północnego postanowiły przetestować system w często zmieniających właścicieli lokalach socjalnych.

źródło: gizmag