Nie od dziś szklane wazony cieszą się dużą popularnością. Wynika to z faktu, że taki wazon pełni zarówno funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Można w nim trzymać piękny bukiet kwiatów, a całość stanowi będzie idealny element dekoracyjny w pomieszczeniu. Jak jednak można zauważyć, wybór szklanych wazonów jest bardzo szeroki. Warto zatem wiedzieć czym się kierować przy wyborze.

Kształt i rozmiar wazonu ze szkła

Dostępne na rynku wazony szklane mają oczywiście różne rozmiary i kształty. Jaki wazon sprawdzi się najlepiej? Pod uwagę wziąć tu trzeba przede wszystkim to, jakie kwiaty chce się w nim trzymać. Inny bowiem wazon sprawdzi się w przypadku małych bukietów, a inny w przypadku długich kwiatów.

Odpowiednia grubość szkła wazonu

Oprócz kształtu i rozmiaru, bardzo ważna jest również grubość szkła wazonu. Jest to ważne zarówno pod kątem praktyczności, jak i pod kątem estetyki. Duże bukiety długich kwiatów są zazwyczaj dość ciężkie. Dlatego wazony szklane do takich kwiatów muszą posiadać odpowiednio grube szkło. W innym wypadku, wazon nie będzie stał stabilnie na stole i może się przewracać. Jeśli jednak w wazonie planuje się trzymać lekkie i małe bukiety, to szkoło nie musi być bardzo grube. W takim przypadku dobrze sprawdzi się elegancki wazon z cienkiego szkła.

Rodzaj kwiatów a szklany wazon

Jak już nieraz zaznaczono, wazony szklane muszą być dobierane pod kątem kwiatów jakie chce się w nich trzymać. Drobne i delikante kwiaty najlepiej jest przechowywać w wazonie małym i drobnym. Jeśli jednak planuje się trzymać długie kwiaty, to wybrać należy także odpowiednio długi wazon. Dobrze prezentować będzie się tu również wazon o wąskim kształcie.

Wzór i kolor szklanego wazonu

Jak można się domyśleć, na rynku dostępne są szklane wazony w różnych kolorach i wzorach. Dzięki temu wybór jest znacznie większy niż jedynie wybór pomiędzy wazonami przezroczystymi. Dostępne są wazony białe, żółte, czerwone, czarne czy niebieskie. Gama kolorów jest tu naprawdę szeroka. Pozwala to na wybór takiego wazonu ze szkła, który idealnie pasować będzie to aranżacji pomieszczenia. Różne mogą być także wzory na wazonie. Dzięki temu inny wazon wybrać można choćby do sypialni, a inny do salonu.

Jak zatem widać, wybór szklanych wazonów jest naprawdę szeroki. Przy zakupie kierować trzeba się przede wszystkim własnymi preferencjami. Pamiętać oczywiście jednak trzeba, aby zakupiony wazon pasował do wystroju wnętrza, w którym ma stanąć. Dzięki temu cała aranżacja stanowić będzie spójną całość.