Kiedy firma się rozrasta, obraca coraz większą liczbą faktur i płaci coraz większą ilość różnych podatków, usługi "zwykłego" biura rachunkowego mogą okazać się niewystarczające. Może się bowiem okazać, że potrzebny jest ktoś, kto pomoże wyjaśnić zawiłości polskiego prawa podatkowego, oraz pokaże, jak można zoptymalizować koszty firmy. Takimi tematami zajmują się fachowcy od doradztwa podatkowego. Usługi tego typu świadczą wybrane biura rachunkowe oraz kancelarie podatkowe. W mniejszych miastach może być trudno o dobrego doradcę, ale w dużych metropoliach, takich jak Wrocław, firm tego typu jest zazwyczaj kilkadziesiąt. Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze doradztwo podatkowe dla naszej firmy?

Zawód: doradca

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, kim właściwie jest doradca podatkowy? Nie jest to stary zawód, bowiem pojawił się w naszym kraju dopiero po transformacji ustrojowej, a więc od 1989 roku. Nie każdy może zabrać się za doradztwo podatkowe we Wrocławiu, gdyż jest to zawód zaufania publicznego i jako taki podlega ochronie ustawowej. doradztwo podatkowe wrocławAby zostać doradcą podatkowym trzeba ukończyć odpowiednie studia a następnie zdać dwustopniowy egzamin państwowy. Ta ciężka droga sprawia, że na jej końcu znajdują się najwyższej klasy specjaliści, którzy swój zawód wykonują dobrze i rzetelnie. Tylko takie osoby zostają wpisane do Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz trafiają do rejestru Ministra Finansów.

Praca doradcy

Doradztwo podatkowe polega na przekazywaniu informacji o obowiązkach podatkowych wszystkim tym osobom, którym mogą się one przydać, a więc płatnikom, podatnikom oraz inkasentom. Pracujący w tym zawodzie specjaliści trudnią się objaśnianiem prawa podatkowego, przygotowują deklaracje podatkowe, prowadzą księgi oraz wydają opinie. Doradztwo podatkowe to niezwykle cenna usługa dla każdego biznesu, którego zarządcy pragną zoptymalizować koszty związane z płaceniem podatków. Z reguły oznacza to dla nich niebagatelne oszczędności, można więc powiedzieć, że dobry doradca jest na wagę złota.

Wybór dobrego doradcy

Jak już wspomnieliśmy, doradcą podatkowym nie może zostać przypadkowa osoba i z samej natury rzeczy są to specjaliści wysokiej klasy. Nie oznacza to, że należy wybrać pierwszego z brzegu i zaprosić go do współpracy. W miastach takich jak Wrocław jest ich na tyle dużo, że można się pokusić o odrobinę wybredności. Najlepiej postawić na takiego doradcę, który miał już doświadczenie w pracy z przedsiębiorcami zajmującymi się naszą branżą. To daje gwarant temu, że doradca szybko rozwiąże typowe dla niej problemy, zaraz po tym, kiedy tylko się pojawią.