W ubiegłym roku fizyk z Fermilab ogłosił wyniki, które pochodziły z eksperymentu grawitacyjnego GEO 600. Wykrywacz fal grawitacyjnych wykrył dziwne szumy, które stanowiły podstawę do stworzenia kolejnej hipotezy o wszechświecie.

Jeśli wyniki uzyskane przez GEO 600 są tym, co podejrzewam, to wszyscy żyjemy w wielkim kosmicznym hologramie ? mówi Hogan.

Holograficzna hipoteza zakłada, że wszystko co nas otacza i my sami, to nic innego jak trójwymiarowa projekcja, która pochodzi z dwuwymiarowej krawędzi wszechświata. Aż trudno w to wszystko uwierzyć, ale taka jest fizyka, która stawia trudne pytania w związku z kolejnymi odkryciami i próbuje znaleźć na nie odpowiedź.

Zaczęto szukać pikseli. Według hipotezy główny projektor miałby znajdować się na krańcu przestrzeni i miałby działać jak projektor LCD. Duża odległość powinna spowodować większą pikselizację, czyli rzeczy stają się mniej widoczne, kiedy im się bardziej przyglądamy. Powstałe rozmycie mierzone jest w skali kwantowej, czyli byłoby bardzo bardzo maleńkie.

Na dzień dzisiejszy takie podejrzenia, że wszechświat jest wielkim hologramem, są mało prawdopodobne. Według najnowszych wyników hipoteza z zeszłego roku jest bardzo wątpliwa. Badania przeprowadzone przez Integraf ESA, sugerują, że szumy, które zostały zarejestrowane przez GEO 600, są spowodowane przez coś innego.

Pierwsza transmisja holograficzna

Integraf ESA jest satelitą, która jest najbardziej czułym obserwatorium promieniowania gamma na świecie i to urządzenie zarejestrowało, że czasoprzestrzeń jest gładka i promienie gamma nie skręcają. Gdyby wszechświat był hologramem, promienie gamma musiałyby skręcać. Takie sa ustalenia naukowe.

Miejmy nadzieję, że kolejne urządzenie budowane w Fermilab w Illinois, da ostateczną odpowiedź na temat istnienia pikseli we wszechświecie. Holometr jest w stanie wykryć najmniejsze jednostki przestrzeni, czasu, masy, które zostały nazwane cząsteczkami Plancka. Są one aż 10 miliardów razy mniejsze od protonów. Dwie wiązki laserowe rozdzielone pojedynczym źródłem i dwa precyzyjne zegary mają pomóc w rzeczywistym pomiarze stopnia pikselizacji czasoprzestrzeni.

 Hipotezy naukowe, pytania, odpowiedzi i my, zwykli ludzie mający problemy ze zrozumieniem elementarnych zagadnień fizycznych. Czy bylibyśmy w stanie zrozumieć całą naturę tego zjawiska? Sama hipoteza jest trudna do zrozumienia, a co dopiero gdyby stała się faktem?

  źródło: dvice