W Kanadzie powstaje najwyższy na świecie wieżowiec. Zaskoczeni? Z pewnością wasze zdumienie opadnie gdy dodamy, że powstająca w Vancouver budowla dzierżyć będzie palmę pierwszeństwa w dość specyficznej kategorii - budynków drewnianych (to już zdecydowanie bardziej pasuje do Kanadyjczyków).

30 pięter i każde drewniane - oto wizja architekta Michela Greena (adekwatne do zainteresowań nazwisko). Przy budowie zastosowana zostanie opracowana przez niego technologia "Tallwood". Polega ona na klejeniu laminowanych pasm drewna oraz na odpowiednim spajaniu warstw, które posłużą za podłogi i sufity. Oczywiście dociekliwi wytkną od razu dość sporą łatwopalność konstrukcji, jednak jak zapewnia Green, odpowiednie laminaty moga spokojnie rozwiązać ten problem.

Obecnie najwyższym drewniany budynek znajduje się w Londynie i ma zaledwie 30 m. Biorąc jednak pod uwagę plany Kanadyjczyków, oraz już powstające w Austrii i Norwegii 17 i 20-piętrowe budynki. Przyszłość drewnianego budownictwa mieni się w jasnych barwach. Zwłaszcza, że są one nie tylko piękne ale i ekologiczne i (podobno) wcale nie droższe od tradycyjnych stalowo-betonowych konstrukcji.

źródło: edition.cnn.com