watree-05Nie od dziś wiadomo, że potrzeba matką wynalazku. Tak też stało się w Australii, w której podobno coraz bardziej oszczędza się wodę. Zmiany klimatyczne (coraz mniejsze opady deszczu) sprawiły , że władze tego kraju zaczęły na poważnie martwić się o zużycie wody wprowadzając różnego rodzaju restrykcje.

watree-01Z pomocą przyszedł pewien projektant-wynalazca Chris Buerckner, który wymyślił Watree. Jest to duże urządzenie przypominające trochę grzyba, trochę kwiat (w każdym razie jakąś roślinę). Kiedy pada deszcz, rozkłada swój potężny kapelusz i zbiera wodę deszczową do podziemnego zbiornika.

watree-03

Chris widzi miejsce dla swojego wynalazku głównie przy obiektach sportowych z dwóch powodów: mają one dużo powierzchi wolnej wokół samego stadionu/bieżni/kortu etc. Ta przestrzeń "buforowa" z powodzeniem może być wykorzystana jako miejsce dla kilku Watree. Drugim powodem jest duże zaptrzebowanie na wodę tych obiektów, latem wymagają one ciągłego podlewania, a z kolei w tej porze roku wody najbardziej brakuje. Dlatego wykorzystywanie wody zebranej przez Watree wydaje się być idealnym projektem.

watree-04

Podobno trwają prace nad zwiększeniem możliwości użycia Watree, przede wszystkim podpięciem go do publicznych wodociągów. Projektant cały czas boryka się z funduszami licząc na pomoc rządową.

watree-06watree-02

Podziękowania dla Shooviego za podesłanie ciekawego tematu :)

Źródło: devicedaily.com